Jednou vetou

V Portsmouthe si pripomenuli 75. výročie vylodenia v Normandii

Na snímke druhý sprava podpredseda slovenskej vlády Richard Raši, druhý zľava v pozadí americký prezident Donald Trump počas stretnutia zástupcov jednotlivých krajín v rámci osláv 75. výročia vylodenia v Normandii, ktoré si pripomínajú v Británii predstavitelia viacerých krajín podieľajúcich sa na tejto operácii v britskom Portsmouthe 5. júna 2019.

foto: TASR/AP

Poprední štátni predstavitelia z viacerých krajín si v stredu v juhoanglickom meste Portsmouth pripomenuli 75. výročie vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii počas druhej svetovej vojny, informovala agentúra DPA.

Na podujatí sa zúčastnili aj americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová, britská premiérka Theresa Mayová, francúzsky prezident Emmanuel Macron a ďalší predstavitelia. Slovenskú republiku zastupoval podpredseda vlády Richard Raši.

Trump ukončil návštevu Británie a odletel do Írska

Americký prezident Trump spoločne s britskou kráľovnou Alžbetou II. vítal veteránov z druhej svetovej vojny počas slávnosti, ktorá pripomína vojenskú operáciu proti nemeckým jednotkám známu aj ako Deň D.

„Pred 75 rokmi státisíce mladých vojakov, námorníkov a letcov opustili tieto brehy v záujme boja za slobodu,“ povedala vo svojom príhovore kráľovná, ktorá ocenila odvahu veteránov. „Osud sveta závisel od ich úspechu,“ uviedla.

Bývalý vojak, 99-ročný John Jenkins, na pódiu opísal pocity, ktoré prežíval, keď sa pripojil k operácii Deň D.
Trump, Macron a kanadský premiér Justin Trudeau čítali na oslavách z listov a dokumentov z roku 1944.

Prezident Trump prečítal úryvok z modlitby, ktorú vtedajší americký prezident Franklin Delano Roosevelt predniesol v rozhlasovom prenose, uvádza na svojej webovej stránke spravodajská televízia CBS News.

Macron sa „v mene svojej krajiny“ poďakoval veteránom a Mayová povedala, že táto udalosť „znovu potvrdí Pretrvávajúcu dôležitosť západného spojenectva a zdieľaných hodnôt, ktoré ho podporujú“. Trump a Merkelová na okraji podujatia absolvovali krátke bilaterálne stretnutie, uviedla agentúra AP.

To, že žijeme v mieri, neznamená, že sa vojna nemôže vrátiť, povedal Raši

Podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Sandersovej hovorili o súčasnej situácii v Líbyi a zhoršujúcich sa podmienkach v západnej Afrike. Obaja lídri sa podľa AP dohodli, že v rozhovoroch budú pokračovať na júnovom summite G20 v Japonsku.

Summit skupiny 20 najväčších ekonomík sveta sa bude konať 28. – 29. júna v Osake. Mayová, Trump a ďalší lídri sa majú vo štvrtok zúčastniť na oslavách Dňa D v Normandii vo Francúzsku. Vylodenie v Normandii sa odohralo 6. júna 1944, v deň, ktorý sa do dejín druhej svetovej vojny zapísal ako Deň D.

Počas tejto operácie sa na normandských plážach vylodilo približne 135.000 spojeneckých vojakov, aby v okupovanom Francúzsku bojovali proti nemeckým jednotkám. Počas operácie zahynulo približne 10.000 spojeneckých vojakov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia