Jednou vetou

V Prahe sa prepadol protiatómový kryt, ľudia v okolí o ňom ani netušili

Strop na protiatómovom kryte sa prepadol

foto: ČT24

Približne trojmetrovú jamu spôsobilo prepadnutie stropu protiatómového krytu v Prahe na Čiernom Moste. Jamu si v pondelok ráno všimol muž pri venčení psa a privolal strážnikov. V kryte zavalenom zeminou našťastie nikto nebol. Informuje o tom portál ČT24.

Hasiči prišli na miesto po deviatej hodine ráno. „Strop na ploche štyri krát päť metrov sa prepadol do hĺbky asi troch metrov,“ povedal pre CT24 hovorca hasičov hlavného mesta Prahy Martin Kavka. Miesto prepadu zabezpečili páskou a spolupracovali so psovodmi mestskej polície, ktorí na miesto dorazili kvôli preventívnemu prieskumu krytu. Za ďalších desať minút bolo jasné, že sa v kryte nikto nenachádza.

„K prípadu sme zavolali pracovníčku stavebného úradu miestnej časti, aby posúdila stav podložia a určila ďalší postup,“ povedal Kavka.

O protiatómovom kryte umiestnenom na oplotenom pozemku školu medzi panelákmi na pražskom Čiernom Moste podľa hasičov nemal nikto ani tušenia. “ Ani pán školník ani vedenie školy nemá potuchy o tom, že sa na pozemku školy nachádza tento kryt,“ uviedol pre Českú televáziu veliteľ zásahu hasičov Petr Červenka.

Na zozname krytov mestskej časti Prahy 14 je 24 krytov, žiadny z nich nie je ale na Ulici bratov Venclíkov. A tak kryt pravdepodobne chátral tak dlho, až sa dnes ráno zrútil strop podzemného krytu.

Najviac protiatómových krytov vzniklo v 50-60 rokoch minulého storočia z obáv pred jadrovým útokom. Odvtedy sú ale kryty značne zastaralé a Praha s ich využitím pri ochrane obyvateľov príliš nepočíta. Dnes je ich podľa webu hlavného mesta Prahy v evidencii vyše 750, do ktorých by sa v prípade potreby vošlo 150-tisíc ľudí.

prevzaté z ČT24

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia