Jednou vetou

V predvečer summitu EÚ-Balkán sa bude hovoriť aj o „rozmarnej“ politike USA

Donald Tusk

foto: TASR

Predseda Európskej rady Donald Tusk označil v stredu politiku Spojených štátov pod vedením prezidenta Donalda Trumpa za "rozmarnú", informovala agentúra AP.

V rámci vymenovávania tradičných politických problémov, ktorým Európa čelí – siahajúcich od rozširujúcej sa moci Číny až po bojovnosť Ruska – Tusk doplnil: „Sme dnes svedkami nového fenoménu, rozmarnej asertivity americkej vlády.“

„S ohľadom na posledné rozhodnutia prezidenta Trumpa by si niekto dokonca mohol pomyslieť: Kto potrebuje nepriateľov, keď už máme takýchto priateľov?,“ zamyslel sa Tusk pred novinármi po príchode na neformálny summit EÚ do bulharskej Sofie.

Zníženie agrodotácií bude tvrdé, zasiahne to prevažne farmárov v Bulharsku

Ako doplnila AP, Tusk bude predsedať summitu, ktorý sa začína v stredu neformálnou večerou, v období rastúcich problémov v transatlantickom priestore. Jednou z tém budú aj nevyriešené problémy s americkou vládou, ktorá odstúpila od jadrovej dohody s Iránom a 28-člennému bloku sa vyhráža uvalením trestných obchodných sankcií.

Tusk ešte v utorok lídrom EÚ pripomenul, že v Sofii ide o podujatie v rámci bulharského predsedníctva v Rade EÚ, a bulharský premiér Bojko Borisov ešte pred summitom EÚ – západný Balkán, ktorý sa uskutoční vo štvrtok, pozval v stredu svojich európskych kolegov na pracovnú večeru, v rámci ktorej európski lídri preberú viacero dôležitých a aktuálnych tém.

„Počas nášho stretnutia sa budeme zaoberať aj globálnym vývojom, najmä po vyhláseniach amerického prezidenta Donalda Trumpa o Iráne a obchode, ako aj po najnovších dramatických udalostiach v pásme Gazy,“ uviedol Tusk v pozývacom liste.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia