Jednou vetou

Aktualizované: Počet obetí streľby v mešitách na Novom Zélande sa zvýšil na 49

Ilustračné foto

foto: TASR

Na 49 sa v piatok zvýšil počet mŕtvych po streľbe v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch. Podľa stanice BBC to na tlačovej konferencii oznámil šéf novozélandskej polície Mike Bush.

Aktualizované 14.00

K streľbe došlo okolo 13.40 h miestneho času (01.40 h SEČ) v mešite na ulici Deans Avenue. Polícia vyzvala obyvateľov Christchurchu, aby až do odvolania nevychádzali von. Všetky školy, verejné budovy, nákupné centrá a nemocnica v 350-tisícovom meste boli uzatvorené. Uzatvorenie škôl bolo medzičasom zrušené.

Páchateľom streľby na Deans Avenue má byť 28-ročný biely Austrálčan. Stránka Otago Daily News informovala, že strelec svoj čin 17 minút naživo streamoval na Facebooku. Predtým zverejnil rozsiahly protimoslimský manifest, v ktorom uvádza, že nie je členom nijakej organizácie, ale spolupracoval s mnohými nacionalistickými skupinami. Konal sám a nikto útok nenariadil. Strelec v manifeste tiež tvrdí, že si vybral Nový Zéland kvôli jeho polohe, aby ukázal, že ani tie najodľahlejšie časti sveta nie sú bez „masového prisťahovalectva“. 

Hnutie ANO vylúčilo dvoch brnianskych politikov podozrivých z korupcie

„Teroristický útok“ bol „dobre naplánovaný“, povedala premiérka  Jacinda Ardernová na tlačovej konferencii. Nový Zéland bol podľa jej slov napadnutý, pretože „zastupuje rozmanitosť“. Toto sa nedá opísať inak než „teroristický útok“, pokračovala. Požiadala ľudí, aby prestali na sociálnych sieťach šíriť video z útoku a údajný útočníkov manifest. Premiérka potvrdila, že na vozidlách atentátnikov boli pripevnené improvizované výbušné zariadenia. Zatiaľ sa však nepotvrdilo, či niektorí z útočníkov plánoval samovražedný útok autom.

Páchatelia, ktorí útočili v oboch mešitách počas modlitieb, sa nenachádzajú na žiadnom zozname osôb sledovaných v súvislosti s terorizmom

Jedného zo štvorice zadržaných, ktorým je nemenovaný dvadsiatnik, obvinili z vraždy. Muž predstúpi pred súd v sobotu. Účasť ďalších dvoch zadržaných polícia preveruje. Štvrtá zadržaná osoba nemala pravdepodobne s útokom nič spoločné, aktualizoval Bush.

V New Yorku po rokoch opäť zastrelili predpokladaného vodcu mafie

Bush zároveň potvrdil prechádzajúce slová novozélandskej premiérky Jacindy Ardernovej, že nikto zo zadržaných sa nenachádza na žiadnom zozname osôb sledovaných v súvislosti s terorizmom. Aj podľa Busha išlo o „veľmi dobre naplánovaný čin“.

V jednom z podozrivých áut sa našli dve výbušné zariadenia. Prvé úž zneškodnili a na zneškodnení druhého sa pracuje. Bush potvrdil kontrolovaný odpal dvoch batožín v Aucklande, ktorý však so streľbou v Christchurchu nesúvisel. Vyvrátil fámy, že terčom útoku sa stala aj nemocnica.

Svetoví politici i monarchovia reagujú na teroristický útok na Novom Zélande

Novozélandskí zdravotníci ošetrili po piatkovej streľbe v dvoch mešitách v meste Christchurch celkovo 48 ľudí so strelnými zraneniami. Medzi zranenými boli malé deti i dospelí – ich zranenia boli od ľahkých po vážne s ohrozením života. Podľa predstaviteľa okresného zdravotníctva Davida Meatesa lekári uskutočnili 12 operačných zákrokov. Niektorí pacienti budú musieť podstúpiť niekoľko operácií po sebe.

V sobotňajších skorých ranných hodinách čaká na správy o svojich blízkych v nemocnici približne 200 rodinných príslušníkov. Bangaldéšsky honorárny konzul v Aucklande potvrdil, že pri streľbe zomreli aj traja Bangladéšania a najmenej ďalší štyria utrpeli strené zranenia. Dvaja zo zranených sú v kritickom stave.

Pri útoku zomrelo celkovo 49 ľudí. Pričom podľa nzherald.co.nz 41 osôb obetí bolo v mešite Al Noor na ulici Deans Avenue neďaleko Hagley Parku v centre mesta, sedem ďalších v mešite na predmestí Linwood a jeden človek zomrel na následný zranení v nemocnici.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule