Jednou vetou

V prezidentských voľbách vedie podľa prvých odhadov Zurabišviliová

Ilustračné foto

foto: TASR

Nezávislá kandidátka Salome Zurabišviliová vedie podľa výsledkov tzv. exit pollov v druhom kole prezidentských volieb v Gruzínsku. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Zurabišviliová, ktorá kandiduje ako nezávislá kandidátka s podporou vládnej strany Gruzínsky sen – demokratické Gruzínsko, získala 55 percent hlasov, vyplýva z prieskumov medzi voličmi odchádzajúcimi z volebných miestností.

Za Grigola Vašadzeho, nominovaného bývalou vládnucou stranou Zjednotené národné hnutie (ENM), podľa nich hlasovalo 45 percent respondentov.

Pompeo: Konflikt v Jemene by bol bez americkej podpory Rijádu oveľa horší

Strana Gruzínsky sen dominuje v gruzínskej politike posledných päť rokov a snaží sa rozvíjať vzťahy s Ruskom aj Európskou úniou. Opozičná koalícia na čele s hnutím ENM presadzuje zásadne integráciu s Európskou úniou a NATO.

Minulý víkend protestovali v Tbilisi desaťtisíce ľudí proti Vašadzemu, keďže sa zaviazal omilostiť bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorého mnohí Gruzínci považujú za zodpovedného za vojnu s Ruskom.

Podľa organizátorov sa na proteste zúčastnilo viac ako 90.000 ľudí. Gruzínske úrady už skôr v tomto roku odsúdili Saakašviliho v neprítomnosti na šesť rokov väzenia za zneužitie právomocí. V súčasnosti žije v Holandsku, pripomína agentúra DPA.

Tohtoročné voľby hlavy štátu sú poslednou priamou voľbou prezidenta v tejto kaukazskej republike.

Washington a Brusel odsudzujú konanie Ruska, Kremeľ ich obviňuje zo zaujatosti

Vlani totiž došlo k zmene ústavy a budúcich gruzínskych prezidentov už bude vyberať 300-členný zbor pozostávajúci z poslancov parlamentu a regionálnych politických predstaviteľov. Gruzínsko si od roku 1991 volí prezidenta už po siedmy raz.

Hlasovanie v druhom kole prezidentských volieb sa skončilo o 17.00 h SEČ a prvé výsledky by podľa očakávania mali začať zverejňovať v noci na štvrtok.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia