Jednou vetou

V prístave Hudajda v Jemene zaznamenali aj napriek prímeriu prudké boje

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

K leteckým útokom a prudkým bojom došlo v noci na nedeľu na okraji jemenského prístavu Hudajda, ktorý ovládajú povstalci.

Najmenej 29 bojovníkov vrátane 22 húsíjských povstalcov prišlo v bojoch a pri náletoch v provincii Hudajda o život, uviedol provládny armádny zdroj pre agentúru AFP.

Jeden z obyvateľov mesta povedal, že boje boli „prudké“ a stíhačky bolo počuť celú noc až do 3.00 h SEČ.

Izraelská armáda objavila už štvrtý tunel Hizballáhu vykopaný z Libanonu

Boje zaznamenali aj napriek tomu, že v piatok vstúpilo do platnosti prímerie, ktoré je súčasťou dohody z nedávnych mierových rozhovorov pod záštitou OSN vo Švédsku. Obe strany sa navzájom obvinili z jeho porušenia.

Po prímerí medzi jemenskými vládnymi silami, podporovanými vojenskou koalíciou vedenou Saudskou Arábiou, a húsíjskými povstalcami by malo podľa dohody nasledovať stiahnutie bojovníkov z oboch strán z prístavu.

Hudajda, v západnej časti Jemenu, je strategicky dôležitá, pretože cez jej prístav prúdi do krajiny približne 80 percent dovezeného tovaru.

Otec útočníka zo Štrasburgu tvrdí, že jeho syn podporoval IS

Koalícia pod vedením Saudskej Arábie začala v júni veľkú ofenzívu zameranú na dobytie Hudajdy, pretože tú od konca roka 2014 ovládajú húsíovia.

Ak by sa podľa AFP príslušná dohoda implementovala, krajine, kde je na pokraji hladomoru 14 miliónov ľudí, to môže priniesť značnú úľavu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia