V procese s extrémistom Budaházym odsúdili jedného z jeho spoločníkov

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Budapeštiansky Súd hlavného mesta odsúdil v stredu v kauze maďarského pravicového extrémistu Györgya Budaházyho jedného z jeho spoločníkov, obvineného zo zneužitia streliva.

Muž, ktorý sa k činu priznal, vyviazol s podmienečným trestom odňatia slobody na jeden rok a jeden mesiac s odkladom na tri roky, uviedla tlačová agentúra MTI. Obvinený bude musieť uhradiť aj časť súdnych nákladov.

Maduro vs. Guaidó: Kvôli tomuto sa nám Venezuela rozpadá pred očami

Prokurátor sa odvolal a inicioval sprísnenie trestu. Obnovený súdny proces na prvom stupni so 17 obvinenými bude pokračovať v piatok. Všetci ďalší obvinení odmietajú vinu a trvajú na svojich pôvodných výpovediach.

Budaházy, ktorý je hlavným obvineným, inicioval ešte vlani odvolanie prokurátora pre zaujatosť, avšak jeho podanie ešte súd neriešil.

Budapeštiansky súd 30. augusta 2016 odsúdil hlavného obvineného na prvom stupni na 13 rokov väzenia. Usvedčený bol z útokov na politikov v rokoch 2007-2009.

Skupina páchateľov vtedy útočila zápalnými fľašami na kancelárie vtedajších vládnucich strán Maďarská socialistická strana (MSZP) a Zväz slobodných demokratov (SZDSZ), ďalej na bydliská vládnych politikov a ministra, ale aj na ďalšie ciele vrátane kancelárie na predaj lístkov či bary homosexuálov.

Pri útokoch utrpela zranenia jediná osoba – moderátor komerčnej spravodajskej televíznej stanice Sándor Csintalan, ktorý bol predtým politikom MSZP. Štrnásť ďalších spoluobvinených dostalo trest odňatia slobody v rozsahu 5-12 rokov za účasť na násilnostiach.

Prvá žena na poste ministra vnútra v arabskom svete sa ujala funkcie

Odvolací súd hlavného mesta zrušil rozsudok prvostupňového súdu 19. apríla 2018 a nariadil nový súdny proces. Obnovené prvostupňové pojednávanie prípadu extrémistu a jeho spoločníkov, ktorí sú obvinení z teroristických aktivít a iných trestných činov, sa začalo vlani 28. septembra.

Budaházy, ktorý obvinenia odmieta, je vo väzbe od júna 2009. Proces s ním a jeho komplicmi sa začal 2. marca 2011.

Môže vás zaujímať

Pompeo naďalej povedie rozhovory so Severnou Kóreou