V Rakúsku zrušili plánovaný zákaz fajčenia v reštauráciách

Ilustračné foto

TASR/AP

V reštauráciách a ďalších gastronomických zariadeniach v Rakúsku ani naďalej nefajčiarom ruže nepokvitnú. Plánovaný všeobecný zákaz fajčenia totiž tamojší parlament vo štvrtok hlasmi poslancov koaličných strán - ľudovcov z ÖVP a slobodných z FPÖ - zrušil.

V praxi to znamená, že prípadný zákaz alebo povolenie fajčenia v gastronomických zariadeniach bude naďalej v právomoci prevádzkovateľov, v platností zostáva povinnosť oddelených priestorov pre fajčiarov a nefajčiarov.
Po novom bude zakázané predávať cigarety tínedžerom, ktorí nedovŕšili 18 rokov, a takisto fajčiť v motorovom vozidle, v ktorom cestujú i maloleté osoby.

Hlasovaniu predchádzala v zákonodarnom zbore vášnivá diskusia.

Hovorkyňa opozičných sociálnych demokratov z SPÖ pre zdravotníctvo Pamela Rendiová-Wagnerová obvinila koalíciu zo zrady na najcennejšom v krajine, totiž na zdraví detí.

Pôvodne sa v reštauráciách v alpskej republike malo prestať s fajčením od mája, tak, ako o tom niekdajšia koaličná vláda sociálnych demokratov a ľudovcov rozhodla pred troma rokmi.

Napokon však Rakúsko zostane jednou z posledných európskych krajín bez takejto úpravy.

Proti predmetnému zámeru súčasnej vlády protestovala už niekoľko týždňov nielen opozícia, ale aj mimovládne organizácie. Za plánovaný plebiscit o tejto problematike sa vyslovilo už viac ako 543.000 rakúskych občanov.

Môže vás zaujímať

Tisíce demonštrantov žiadali zastaviť pokusy na zvieratách pri Hamburgu