Jednou vetou

V reakcii na útok v Christchurchi začala vláda vykupovať zbrane

Ilustračné foto

Foto: Twitter

Novozélandská vláda začala vo štvrtok vykupovať od majiteľov poloautomatické strelné zbrane, ktoré v krajine zakázali po marcovom útoku na dve mešity v meste Christchurch. Na tento účel vyčlenila 208 miliónov novozélandských dolárov (približne 121 miliónov eur), uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na vládne a policajné zdroje.

Možnosť získať naspäť 25-95 percent kúpnej ceny sa vzťahuje na majiteľov zbraní, ktorí ich získali legálnym spôsobom. Na ich vrátenie majú čas do 20. decembra. Držitelia nelegálne nadobudnutých zbraní môžu zase využiť amnestiu, pokiaľ sa prihlásia na polícii.

Pri útoku v Christchurchi prišlo 15. marca o život 51 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Austrálsky pravicový extrémista, ktorý je obvinený zo spáchania tohto činu, použil rôzne strelné zbrane vrátane poloautomatických. Na tých je potrebné po každom výstrele znova stlačiť spúšť, opätovné nabitie však prebieha samočinne.

Ruskí ichranári vítajú vypustenie veľrýb z väzenia, kritizujú metódy

Novozélandský parlament schválil zákaz predaja a držby poloautomatických zbraní necelý mesiac po spomínanom útoku. Ďalšie zmeny v zákonoch, ktoré majú začať platiť neskôr v tomto roku, sa týkajú registra zbraní, zbrojných preukazov a preverovania ich držiteľov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia