Jednou vetou

V Rige opäť pochodovali na pamiatku padlých príslušníkov lotyšskej odnože SS

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Niekdajší lotyšskí legionári, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali na strane nacistického Nemecka, usporiadali v sobotu ďalší z každoročných pochodov ulicami lotyšskej metropoly Riga, aby si týmto spôsobom pripomenuli padlých spolubojovníkov.

Na kontroverznom podujatí venovanom tzv. Lotyšskej légii, ktorá bola odnožou nacistických oddielov Schutzstaffel (SS), sa tentoraz zúčastnilo približne 1000 veteránov a ich sympatizantov, a to i napriek chladnému a sychravému počasiu, informovala tlačová agentúra DPA.

Etiópia: Testy DNA u obetí leteckého nešťastia budú trvať šesť mesiacov

Pochod sa konal opäť za prísneho dohľadu polície a sprevádzali ho protidemonštrácie, nebolo však zaznamenané nijaké násilie.

Zavŕšením akcie bolo tradičné kladenie kvetov k rižskému pamätníku slobody. Do radov Lotyšskej légie počas druhej svetovej vojny vstúpilo, alebo muselo vstúpiť, približne 140.000 mužov, aby bojovali na strane nacistického Nemecka proti Sovietskemu zväzu. Zhruba 50.000 príslušníkov prišlo v boji o život.

Lotyši argumentujú, že ich legionári len bránili svoju vlasť pred sovietskou armádou, ktorej postup v roku 1944 spomalili za cenu obrovských strát.

Nový Zéland po streľbe v mešitách uvažuje o zmene zákonov o strelných zbraniach

Podľa historikov sa však príslušníci légie spolupodieľali aj na vojnových zločinoch nacistov vrátane masakier na bieloruskom a ruskom civilnom obyvateľstve.

Pochod aj v minulosti sprevádzali protidemonštrácie, ktoré iniciovali príslušníci ruskej menšiny a židovskej komunity.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete