V Rijáde tajne prebehlo 2. pojednávanie s podozrivými z vraždy Chášukdžího

Jamal Chášukdží

foto: TASR/AP

V Saudskej Arábii tajne prebehlo druhé pojednávanie v procese s 11 podozrivými z vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Agentúre AP to vo štvrtok povedala ľudskoprávna expertka z OSN Agnes Callamardová.

Táto osobitná spravodajkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) pre mimosúdne, súhrnné alebo svojvoľné popravy sa podľa vlastných slov takúto informáciu získala z dôveryhodných a overiteľných zdrojov počas svojej návštevy Turecka. Zdržiavala sa tam od 28. januára do 3. februára spoločne so svojím štvorčlenným tímom, aby prešetrila okolnosti Chášukdžího vraždy.

Callamardová: Saudská Arábia marila vyšetrovanie vraždy Džamála Chášukdžího

Callamardová uviedla, že druhé pojednávanie sa konalo 31. januára. V tejto súvislosti kritizovala „nedostatočný záujem verejnosti“ o proces a tiež to, že pojednávania prebiehajú bez prítomnosti médií. „Vzhľadom na dôležitosť prípadu by sme očakávali viac zástupcov médií, občianskej spoločnosti i iných vlád, nie len tých (predstaviteľov), ktorých vybrali saudskoarabské úrady,“ povedala Callamardová v telefonickom rozhovore pre AP.

Konanie druhého pojednávania len upozorňuje na procesy za zatvorenými dverami, aké často prebiehajú v Saudskej Arábii zvyčajne bez prístupu svedkov, zahraničných médií či nezávislých pozorovateľov, píše AP.

Callamardová zároveň uviedla, že dosiaľ stále čaká na reakciu Rijádu, ktorý pred troma týždňami požiadala o povolenie na návštevu Saudskej Arábie. Callamardová dodala, že nasledujúca fáza jej vyšetrovania ju zavedie do Washingtonu, kde sa bude zhovárať so zástupcami z krajín, ktorí sa o prípad „hlboko zaujímali“ a boli v kontakte so saudskoarabskými a tureckými predstaviteľmi.

Koalícia vedená Saudskou Arábiou prepustila v rámci výmeny 7 zajatcov

Callamardová ešte predtým vo štvrtok vyhlásila, že Saudská Arábia podkopávala vyšetrovanie vraždy Chášukdžího vedené Tureckom, pričom novinár sa podľa jej slov stal obeťou „brutálnej, vopred pripravenej vraždy, plánovanej a spáchanej predstaviteľmi Saudskej Arábie“.

Chášukdží, kritik korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý bol pôvodne blízky saudskoarabskému kráľovskému dvoru, no neskoršie sa stal kritikom vplyvného korunného princa Muhammada bin Salmána, žil v dobrovoľnom exile v USA a písal pre denník Washington Post. Zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr oznámila, že bol zámerne zavraždený. V súvislosti s vraždou Rijád obvinil 11 osôb, pričom pre päť z nich žiada prokurátor trest smrti.

Môže vás zaujímať

Pompeo naďalej povedie rozhovory so Severnou Kóreou