Jednou vetou

V roku 2018 si vojna v Sýrii vyžiadala zatiaľ najmenej obetí

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Vojna v Sýrii, ktorá trvá už takmer osem rokov, si v súvislosti s obnovou vlády režimu prezidenta Bašára Asada nad väčšinou krajiny vyžiadala v roku 2018 zatiaľ najnižší počet obetí. Vyplýva to zo správy publikovanej v pondelok mimovládnou organizáciou Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Informovala o tom agentúra AFP.

Celkovo zahynulo v tomto roku na následky vojnového konfliktu v Sýrii 19.666 ľudí. „Rok 2018 bol charakteristický najnižším počtom obetí od vypuknutia konfliktu v roku 2011,“ vyhlásil riaditeľ SOHR Rámí Abdal Rahmán.

Senátor Graham: Trump spomalí sťahovanie amerických vojakov zo Sýrie

V roku 2017 organizácia v tejto súvislosti informovala o 33.000 obetiach na životoch. Najhorší bol podľa jej zistení rok 2014, keď militanti z radikálneho hnutia Islamský štát (IS) vyhlásili na rozsiahlom území Iraku a Sýrie tzv. kalifát. Počet obetí sa v uvedenom roku vyšplhal na číslo 76.000.

Mimovládna organizácia SOHR so sídlom v Británii sa pri zostavovaní správy spoliehala na sieť informátorov a spolupracovníkov nachádzajúcich sa priamo v Sýrii. Vývoj v krajine sleduje už od roku 2011.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia