Jednou vetou

V roku 89 mohol padnúť komunizmus aj v Číne. Potom prišli tanky a začala streľba

Tisícky mŕtvych, desiatky tisíc ranených! Aj tak vyzeral prevrat režimu v Číne

autorská koláž hlavne.sk, Wikipedia

Rok 1989 mohol byť zlomový nielen pre krajiny Sovietskeho zväzu, ktoré sa po dlhých štyridsiatich rokoch vymanili spod vplyvu Komunistických strán. V apríli 1989 sa na Námestí nebeského pokoja v Pekingu známeho aj ako Námestie Tchien-an-men začali zhromažďovať protestujúci študenti.

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte nám na redakcia@hlavne.sk alebo zavolajte na 0910 554 995

Po smrti Mao Ce-tunga podstúpila Čína niekoľko zásadných reforiem. Zmeny však prichádzali spolu s vlastnými problémami, keďže bežní ľudia na ne museli byť vždy dôkladne pripravení. Okrem toho mali jeden zásadný háčik. Vedúca úloha Komunistickej strany bola aj naďalej absolútne neohrozená.

Oheň zúfalstva aj nádeje: Jan Palach by sa minulý rok dožil 70 rokov

Podobne ako v Európe, aj v Ázii sa nespokojnosť hromadila. Ľudia s nostalgiou spomínali na Chu Jao-panga, bývalého generálneho sekretára Komunistickej strany, ktorý musel v roku 1987 skončiť, lebo mal údajne príliš mäkký postoj k protestujúcim súdruhom. Konzervatívnejší lídri strany využili jeho odchod na zahájenie procesu, ktorý by sme v našich končinách nazvali normalizáciou.

EÚ a Čína sa budú snažiť o vytvorenie férovejších pravidiel svetového obchodu

Mao Ce-tung ohlasuje vznik modernej Číny v roku 1949. Foto: commons.wikimedia.org

Na barikády!

Lenže veci sa neznormalizovali. Jao-pang 15. apríla 1989 náhle zomrel na infarkt a práve táto udalosť odštartovala sériu skutočne masových protestov. Už v deň jeho smrti sa menšie skupinky spontánne zišli okolo Pamätníku ľudových hrdinov na Námestí nebeského pokoja v Pekingu. O dva dni neskôr ich boli tisíce.

Žena prezidentka? Tieto dámy dokázali, že sa to dá!

Žiadali od vlády, aby splnila týchto sedem podmienok: prijať Jao-pangove názory na demokraciu a slobodu ako správne; priznať, že kampane proti duchovného znečisteniu a buržoáznej liberalizácie boli nesprávne; zverejniť informácie o príjmoch štátnych predstaviteľoch a členov ich rodiny; povoliť súkromné médiá a ukončiť cenzúru tlače; navýšiť financovanie školstva a zvýšiť platy intelektuálov; ukončiť obmedzenia na demonštrácie v Pekingu; poskytnúť objektívne spravodajstvo o študentoch v oficiálnych médiách.

Čaputovej víťazstvo je len začiatkom“východoeurópskej jari“ hovoria niektorí

Námestie nebeského pokoja. Foto: commons.wikimedia.org

 

21. august 1968: Deň, keď sa skončila nádej na socializmus s ľudskou tvárou

Dvadsiateho apríla sa Číne zdanlivo podarilo potlačiť protesty. Väčšinu študentov odradili, zvyšné asi dve stovky odviedli ručne stručne. Veľa sa hovorilo o policajnej brutalite. Lenže 22. apríla nadišiel deň Jao-pangovho pohrebu. Prišlo sa s ním rozlúčiť až stotisíc študentov. Spomienkovú slávnosť využili na pokus o predanie svojich podmienok vládnym predstaviteľom. Vláda však nemala záujem komunikovať.

VIDEO: Kiskova otočka

Dvadsiateho šiesteho apríla vyšiel v novinách článok, v ktorom vláda a strana jasne označila protestujúcich študentov za protivládnych vzbúrencov. Dodala, že je voči nim potrebné zaujať jasný postoj. Cieľom bolo študentov vystrašiť. Podaril sa im presný opak. O deň neskôr zaplavila Námestie nebeského pokoja stovka tisíc nespokojných študentov, ktorí nerešpektovali pokyny polície a zákaz zhromažďovania.

VIDEO: R. Fico: Vítam rozhodnutie A. Kisku založiť stranu, teším sa z neho

Komunisti na ťahu, tanky v uliciach

Nastalo obdobie neistoty. Komunistická strana Číny nebola jasné rozhodnutá v tom, ako má pokračovať. Na jednej strane chceli čo najrýchlejšie potlačiť iniciatívnu študentov, ktorá sa rozrastala do samostatnej, od komunistov nezávislej organizácie, na strane druhej sa zdalo, že varovania nezaberajú. Študenti štrajkovali, držali hladovky, schádzali sa. Záujem sa striedal s nezáujmom, dni plynuli.

Danko chce disciplinárne stíhať Poliačika, ten zvažuje trestné oznámenie

„The tank man.“ Známy záber z protestov z roku 1989. Foto: commons.wikimedia.org

Dvadsiateho mája vyhlásila Komunistická strana stanné právo. Došla im trpezlivosť. Povolali armádu, priniesli do Pekingu zbrane a vydali stanoviská, podľa ktorých bolo jasné, že nedovolia, aby zhromaždenia na Námestí nebeského pokoja pokračovali. Začala streľba. Prišli prvé obete. Potom ďalšie a ďalšie.

Definitívny liek na akné? Vedci prišli so sľubným objavom

Vojaci nereagovali na prosby protestujúcich, ktorí ich žiadali, aby proti obyčajným ľuďom bojujúcim za slobodu a demokraciu nepoužívali zbrane. Ťažko povedať, koľko ľudí zahynulo počas násilného potlačenia protestov. Čínska vláda priznala maximálne tri stovky obetí. Pozorovatelia odhadovali možno tisícku zabitých civilistov. V skutočnosti mohlo ísť podľa USA o vyše desaťtisíc mŕtvych a štyridsaťtisíc zranených.

Prešlo 80 rokov od čierneho dňa, kedy sa Slováci nevzopreli Hitlerovi

Partner alebo civilizačný súper?

Na rozdiel do Verejnosti proti násiliu a Občianskeho fóra sa čínskym študentom nepodarilo naštartovať revolučný proces zmien. Cenzúra pokračovala. Zábery z protestov sú v Číne dodnes ilegálne, v učebniciach dejepisu sa o nich nedočítate.

Rekordný počet žien, sedemdesiatnici, alebo starosta gej. Kto porazí Trumpa?

Spomienka na júnový masaker v Hong Kongu. Foto: commons.wikimedia.org

Napriek tomu si Čína postupne získavala stále lepšiu pozíciu vo svete a dnes je považovaná za ekonomickú a vojenskú veľmoc. Partnera do diskusie. Pritom nikdy nepriznala, že v roku 1989 zlyhala alebo že bolo nesprávne násilne potlačiť demokratické hnutie.

Apríl v znamení Avengerov: Tieto filmové novinky od Cinema City musíte vidieť!

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem