Jednou vetou

V Rumunsku odstúpili minister obrany a primátorka Bukurešti

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Rumunský minister obrany a primátorka Bukurešti odstúpili ešte pred plánovanou reorganizáciou vlády zo svojich pozícií v Sociálnodemokratickej strane (PSD). Informáciu priniesla v pondelok agentúra AP.

Predseda sociálnych demokratov Liviu Dragnea sa podľa agentúry pravdepodobne pokúša o posilnenie svojej mocenskej pozície v strane. Snaží sa tak urobiť ešte do očakávanej reorganizácie vlády po tom, ako sa stal terčom kritiky za usvedčenia zo zneužitia právomocí úradu verejného činiteľa a svojvoľný štýl riadenia strany.

Dragnea aktívne riadi vládu z pozície predsedu dominantnej vládnej strany v dvojkoalícii Sociálnedemokratickej strany a strany Aliancia liberálov a demokratov (ALDE) i napriek tomu, že bol už v roku 2016 právoplatne odsúdený za volebné podvody a nemôže preto zastávať funkciu predsedu vlády. V júni bol neprávoplatne odsúdený taktiež na tri roky väzenia za zneužitie právomocí úradu verejného činiteľa, voči čomu sa odvolal. Premiérka Viorica Dancilaová má aj takmer rok po svojom nástupe do funkcie iba minimálny reálny vplyv na rozhodnutia vlády, uviedla AP.

EÚ hľadá kandidáta na pozíciu hlavného európskeho prokurátora v rámci EPPO

Primátorka Bukurešti Gabriela Fireaová, ktorá obvinila Dragneu zo svojvoľného riadenia strany, odstúpila z pozície líderky straníckej pobočky v Bukurešti po tom, ako sa objavili správy o jej plánovanom odvolaní. Minister obrany Mihai Fifor odstúpil v pondelok, ešte pred zjazdom vládnej strany.

Ešte v septembri vyzvali traja poprední členovia PSD vrátane Gabriely Fireovej predsedu strany Dragneu, aby odstúpil zo svojho postu. Tvrdili vtedy, že Dragnea je pre svoje nedávne usvedčenie zo zneužitia právomocí úradu verejného činiteľa pre stranu príťažou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia