V Rusku sa začala kampaň pred marcovými prezidentskými voľbami

Ruský prezident Vladimír Putin.

Foto: TASR/AP

Zverejnením uznesenia Rady federácie o vypísaní volieb sa v pondelok v Rusku oficiálne začala predvolebná kampaň pred voľbami ruského prezidenta, informovala agentúra TASS.

Úmysel kandidovať vo voľbách ruského prezidenta, ktoré sa uskutočnia 18. marca 2018, už oznámilo 23 osôb vrátane terajšieho prezidenta Vladimira Putina. Putin minulý štvrtok na výročnej tlačovej konferencii oznámil, že do volieb ide ako nezávislý kandidát.

Okrem neho sa o úrad hlavy štátu chcú uchádzať aj televízna moderátorka Xenija Sobčaková, novinárka, speváčka a aktivistka Jekaterina Gordonová, líder bloku Jabloko Grigorij Javlinskij či šéf Liberálnodemokratickej strany Ruska Vladimir Žirinovskij.

Kandidujú aj prezidentský splnomocnenec pre ochranu práv spotrebiteľov Boris Titov, politológ Andrej Bogdanov, predsedníčka strany Ženský dialóg Jelena Semerikovová, podnikateľ Sergej Polonskij a ďalší menej známi predstavitelia.

Komunisti zatiaľ bez kandidáta

Stále nie je jasné, či svojich kandidátov do volieb postavia Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF) a strana Spravodlivé Rusko.

V prípade KPRF jej predseda Gennadij Ziuganov nedávno vyslovil pripravenosť kandidovať, súčasne však upozornil, že o kandidátovi rozhodne zjazd KPRF. Líder Spravodlivého Ruska Sergej Mironov zasa informoval o kladnom postoji svojej strany k Putinovej kandidatúre. Zdroje v strane medzičasom uviedli, že Spravodlivé Rusko zrejme nepostaví vlastného kandidáta, ale podporí Putina.

Predsedníčka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Ella Pamfilovová podľa TASS uviedla, že volebný systém v Rusku je na voľby plne pripravený.

ÚVK podľa nej začne v pondelok dostávať zo štátneho rozpočtu finančné prostriedky na zabezpečenie hlasovania. Spresnila, že na voľby bude vynaložených 14,807 miliardy rubľov.

Dôležité aby občania o voľbách vedeli

Pamfilovová vyhlásila, že predvolebná kampaň „by mala byť taká, aby sa nikto z nás za ňu nemusel hanbiť“. Zdôraznila, že ÚVK považuje za svoju hlavnú úlohu, aby sa informácia o voľbách dostala ku každému voličovi v Rusku.

„Je dôležité, aby občania o voľbách vedeli, aby ich neodignorovali a nezostali (v deň volieb) doma, aby potom nenadávali,“ uviedla. „Urobíme všetko pre to, aby sme ľudí motivovali k tomu, aby prišli do volebných miestností,“ avizovala.

Dodala, že od posledných volieb došlo k liberalizácii volebného zákona, čo sa okrem iného prejaví aj v rozšírení možností pôsobenia pozorovateľov.

Ruský prezident sa volí na šesťročné volebné obdobie. Jeho priama voľba bola zavedená na základe výsledkov referenda zo 17. marca 1991. Prezidentom Ruskej federácie sa môže stať občan starší ako 35 rokov, ktorý mal v Rusku trvalý pobyt posledných najmenej desať rokov.

Môže vás zaujímať

Hlavný podozrivý z vraždy maltskej novinárky vedel o vývoji vyšetrovania