V Rusku zaútočili na šéfa pobočky Memorialu v Dagestane

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Ruská ľudskoprávna organizácia Memorial v stredu informovala, že na šéfa jej pobočky v juhoruskej republike Dagestan zaútočili v stredu neďaleko jeho domu v meste Machačkala. Informovala o tom agentúra Reuters. Siradžutdina Dacijeva páchateľ udrel neznámym predmetom do zadnej časti hlavy. Aktivista následkom silného úderu spadol na zem a nemohol hýbať hlavou, takže sa mu útočníka nepodarilo zahliadnuť.

Podľa nemenovaného svedka incidentu neznámy páchateľ vyskočil z auta s tónovanými sklami.
Motív činu podľa Memorialu súvisel s aktivistovou prácou. „Domnievame sa, že útok na Dacijeva súvisel s jeho profesionálnou činnosťou,“ uviedla organizácia a dodala, že prípad je predmetom policajného vyšetrovania.

V januári sa terčom podpaľačského útoku stalo auto patriace pobočke Memorialu v Dagestane. Jej zamestnanci vtedy tiež údajne dostávali výhražné telefonáty, v ktorých im hrozili vypálením ich kancelárií.

K podpaľačskému útoku došlo v januári aj v pobočke Memorialu v ingušskej Nazrani. Požiar, pri ktorom vyhoreli najmenej dve kancelárie, tam založili dvaja maskovaní muži.

V Čečensku zase krátko predtým zadržali Ojuba Titijeva, šéfa kancelárie Memorialu v metropole Groznyj, oficiálne pre podozrenie z nezákonného držania veľkého množstva marihuany, ktorú mu podľa jeho slov podstrčili. Aktivisti tejto organizácie predtým opakovane poukazovali na zneužívanie moci čečenskými predstaviteľmi.

Mimovládna organizácia Memorial sa venuje dokumentovaniu zločinov spáchaných za čias stalinskej diktatúry, ale monitoruje aj stav dodržiavania ľudských práv v súčasnom Rusku a ďalších postsovietskych republikách. Znepokojenie v súvislosti s útokmi, ktorých sa stala terčom, vyjadrili USA i Európska únia.

Môže vás zaujímať

Iránu došla trpezlivosť s jadrovou dohodou