Jednou vetou

V Severnom Macedónsku sa po prvýkrát uskutočnil gay pride

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

V Severnom Macedónsku sa v sobotu konal vôbec prvý gay pride - pochod gejov, lesieb, bisexuálov a transrodových osôb (LGBT) - v tejto balkánskej krajine.

Zúčastnilo sa na ňom niekoľko stoviek ľudí, ktorí tancujúc pochodovali ulicami hlavného mesta Skopje a niesli obrovskú dúhovú vlajku, informovala agentúra Reuters.
Na pochod prišli i štátni úradníci a diplomati pôsobiaci v Skopje.

„Prišlo omnoho viac ľudí než sme očakávali… nenávistné prejavy tých, čo chceli ľudí odstrašiť, zlyhali,“ povedal Koco Andonovski zo severomacedónskej pobočky Helsinského výboru pre ľudské práva, ktorý bol jedným z organizátorov pochodu.

Počas pochodu sa pred jedným z pravoslávnych chrámov v Skopje zišlo niekoľko stoviek podporovateľov krajne pravicových organizácií, ktorí chceli podľa vlastných slov vyjadriť podporu hodnotám tradičnej rodiny.

Trump: Bilaterálnu bezpečnostnú dohodu medzi Japonskom a USA treba zmeniť

Ako pripomína Reuters, gayovia, lesby, ako aj ďalší členovia LGBT komunity sú na Balkáne aj naďalej terčom nenávistných útokov a diskriminácie v oblastiach vzdelávania a zdravotníctva či v zamestnaní. Preto sa tento pochod stáva i testom rešpektovania práv sexuálnych menšín v krajine, ktorá sa usiluje o členstvo v Európskej únii.
Sobotňajší gay pride si pripomenul 50. výročia Stonewallského povstania, ktoré je považované za najdôležitejšiu udalosť, ktorá viedla k modernému boju za práva LGBT v Spojených štátoch.

V gay-bare Stonewall Inn v manhattanskej štvrti Greenwich Village v New Yorku vypukla 28. júna 1969 bitka, ktorá vyvolala niekoľko dní trvajúce pouličné bitky za účasti približne 2000 protestujúcich a polície. Išlo o prvé americké – a zrejme aj svetové – verejné vystúpenie gayov a lesieb za svoje požiadavky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia