Jednou vetou

V sídle OSN odhalili sochu zosnulého Nelsona Mandelu

Nelson Mandela

TASR

V sídle Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku odhalili v pondelok sochu Nelsona Mandelu. Stalo sa tak pri príležitosti 100. výročia narodenia tohto zosnulého bojovníka proti juhoafrickému apartheidu, informovala agentúra AP.

Sochu odhalili prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Cyril Ramaphosa a generálny tajomník OSN António Guterres pred utorkovým začiatkom Všeobecnej rozpravy 73. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN), píše webový portál News24.

Členovia VZ OSN si v pondelok uctili Mandelovu pamiatku mierovým summitom. Zúčastnili sa na ňom aj lídri viacerých krajín sveta, ktorí pricestovali do New Yorku, aby sa zúčastnili na Všeobecnej rozprave VZ OSN. K účastníkom summitu sa prihovorila aj Mandelova vdova Graca Machelová.

Zomrel nemecký filmár Ottokar Runze

Valné zhromaždenie OSN pri tejto príležitosti prijalo deklaráciu, v ktorej sa zaviazalo k budovaniu „spravodlivého, mierového, prosperujúceho, inkluzívneho a férového sveta“ v duchu odkazu Nelsona Mandelu. Guterres vyjadril presvedčenie, že Mandela stelesňoval najvyššie hodnoty Spojených národov – mier, odpúšťanie, súcit a ľudskú dôstojnosť.

Mandela bojoval proti niekdajšiemu systému rasovej segregácie v JAR. V roku 1964 ho odsúdili na doživotie za údajné plány na zosadenie vlády. Sídlo OSN navštívil v roku 1990 po tom, ako ho prepustili z väzenia, kde prežil 27 rokov. V roku 1994 sa stal prvým černošským prezidentom Juhoafrickej republiky. Obyvatelia JAR si práve 24. septembra pripomínajú Deň národného dedičstva.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba