Jednou vetou

V Solúne pokračovali protesty proti dohode s Macedónskom

Tisícky ľudí vyšli 13. júna 2018 do ulíc macedónskeho hlavného mesta Skopje na protest proti kompromisu s Gréckom v dlhoročnom spore o oficiálny názov svojej krajiny.

Foto: TASR

Zhruba 2500 ľudí mávajúcich gréckymi zástavami a skandujúcich "Macedónsko je grécke" v stredu opäť pochodovalo ulicami severogréckeho mesta Solún na protest proti dohode o novom názve susedného Macedónska. Informuje o tom agentúra AP.

Skupina demonštrantov poliala farbou pamätník holokaustu, ďalší protestujúci spôsobili škody v jednej z miestnych kaviarní.

Polícia už začiatkom tohto týždňa zasahovala proti demonštrantom v tomto druhom najväčšom gréckom meste slzotvorným plynom a zábleskovými granátmi.

Čítajte viac: V Gréckom Solúne vypukli búrlivé demonštrácie proti dohode s Macedónskom

Stredajšie protestné zhromaždenie zoorganizovali tie isté radikálne skupiny, ktoré v Solúne a v Aténach aj predtým iniciovali demonštrácie proti potenciálnemu kompromisu v dlhoročnom vyjednávaní medzi Macedónskom a Gréckom. Rokovania sa tento mesiac skončili dohodou, podľa ktorej by sa Macedónsko v budúcnosti malo nazývať Republika Severné Macedónsko (Republika Severna Makedonija).

Dohoda má v oboch krajinách svojich odporcov. Radikáli namietajú, že obsahuje príliš veľa ústupkov voči druhej strane. Pokojné protesty pred budovou parlamentu sa pravidelne konajú aj v macedónskom hlavnom meste Skopje. Macedónsky prezident Gjorge Ivanov tento týždeň oficiálne odmietol podpísať dohodu, ktorú už ratifikoval macedónsky parlament. Odôvodnil to tým, že je protiústavná. Parlament bude o nej rokovať opäť na budúci týždeň a po jej opätovnom ratifikovaní ju už Ivanov nebude môcť blokovať.

Prečítajte si tiež: Ivanov oficiálne odmietol podpísať dohodu s Gréckom

K oficiálnej zmene názvu i macedónskej ústavy by však malo dôjsť až po referende, ktoré je naplánované na september alebo október. Ak občania dohodu v plebiscite odmietnu, budú nasledovať predčasné voľby. Premiér Zoran Zaev tento týždeň už avizoval, že v prípade neúspešného referenda zo svojej funkcie odstúpi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia