Jednou vetou

V Španielsku zaznamenali najvyšší počet obetí za deň

Špeciálne kontroly na vlakovej stanici v španielskom Granade v utorok 17. marca 2020.

foto: SITA, AP, Carlos Gil

Celkovo v Španielsku evidujú 94 417 potvrdených prípadov nákazy a 8 189 úmrtí.

V Španielsku zaznamenali 849 nových úmrtí v dôsledku nového koronavírusu, najvyšší denný počet od začiatku pandémie v tejto juhoeurópskej krajine. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva s tým, že počty nových infekcií aj úmrtí stúpli približne o 11 percent. Celkovo v Španielsku evidujú 94 417 potvrdených prípadov nákazy a 8 189 úmrtí.

Krajina tak vníma mierny nárast v prípadoch aj napriek celkovému pomalému spomaleniu šírenia počas uplynulého týždňa, ktoré úradom umožnilo sústrediť sa na zabránenie kolapsu zdravotného systému. Prinajmenšom tretina zo 17 regiónov Španielska je už na hranici svojej kapacity s využitím jednotiek intenzívnej starostlivosti a v hoteloch, výstaviskách a športových centrách pribúdajú nové lôžka.

TAKTO JE TO VO SVETE: Aktuálne štatistiky ochorenia Koronavírusu nájdete na tomto linku

Prinajmenšom 14 percent z nakazených osôb sú zdravotnícki zamestnanci. Mnohí z nich postrádajú riadne ochranné vybavenie.

Vláda sa usiluje zmierniť sociálne následky veľkého spomalenia hospodárstva. Ako uvádza agentúra AP, krajina je oficiálne v štádiu „hibernácie“, preventívne opatrenia, ktoré začali platiť od utorka, zastavili všetku ekonomickú aktivitu okrem nevyhnutných sektorov. Očakáva sa, že vláda premiéra Pedra Sáncheza prijme balíček pomoci vo výške 700 miliónov eur, vrátane pôžičiek s nulovým úrokom, a tiež pozastaví vysťahovanie rodín, ktoré si nemôžu dovoliť platiť nájomné.

 

Aktuálne štatistiky ochorenia Koronavírus na Slovensku nájdete TU

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia