Jednou vetou

V srdci Ríma sa zhromaždili kritici a odporcovia novej talianskej vlády

Koloseum v Ríme, Ilustračné foto

TASR/AP

Talianske hlavné mesto Rím sa v piatok, iba krátko po prevzatí moci novou euroskeptickou talianskou vládou premiéra Giuseppeho Conteho, stalo dejiskom protivládnej demonštrácie.

Nová talianska vlád zložila sľub

Stúpenci Demokratickej strany (PD), ktorá utrpela v marcových parlamentných voľbách bolestivú prehru, ale aj ich kolegovia z rôznych proeurópskych hnutí sa zhromaždili v srdci Večného mesta, na námestí Piazza Santi Apostoli, aby nový vládny kabinet vyzvali na rešpektovanie Európy, Európskej únie. Zároveň vyjadrili solidaritu s prezidentom krajiny Sergiom Mattarellom, ktorý čelil v uplynulých dňoch ostrej kritike časti spoločnosti za veto euroskeptického kandidáta na post ministra financií Paola Savonu.

Na podujatí sa zúčastnil nielen úradujúci generálny tajomník PD Maurizio Martina, ale aj viacero ministrov z predchádzajúcej talianskej vlády premiéra Paola Gentiloniho.

Nový taliansky minister vnútra Salvini chce zmeniť prisťahovaleckú politiku

Najvyšší predstaviteľ PD Matteo Orfini na jednej zo sociálnych sietí uviedol, že „nový kabinet je ultrapravicoovou vládou, ktorej vznik sprevádza po celej Európe nadšenie neofašistov. Všetkými silami budeme voči nej vystupovať v parlamente i v krajine“.

Už na sobotu 2. júna, teda taliansky štátny sviatok – Deň republiky, ohlásili míting na oslavu novej vlády v Ríme populisti z Hnutia piatich hviezd (M5S).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia