Jednou vetou

V štáte Missouri vyčíňalo silné tornádo, hlásia troch mŕtvych

Na snímke z videa formujúce sa tornádo v meste Carl Junction, v americkom štáte Montana 22. mája 2019

foto: TASR/AP

Najmenej traja ľudia prišli o život v americkom štáte Missouri, ktoré zasiahlo silné tornádo a spôsobilo tam rozsiahle materiálne škody. Oznámila to vo štvrtok spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na miestne úrady.

Obete pochádzali z mesta Golden City, nachádzajúce sa 270 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta štátu Jefferson City.

V budúcnosti musíme počítať s výraznými zvratmi v počasí, upozorňuje klimatológ

Agentúra AP s odvolaním sa na Národnú meteorologickú službu (NWS) informovala o silnom tornáde, ktoré v stredu večer postihlo Jefferson City. Rozsiahle a ničivé tornádo tam spozorovali o 23.43 h miestneho času. Pohybovalo sa smerom na severovýchod rýchlosťou 40 metrov za hodinu.

Hlavné mesto štátu Missouri leží 209 kilometrov západne od mesta St. Louis Polícia v Jefferson City uviedla, že dostala viaceré telefonáty od ľudí, ktorí uviazli vo svojich domovoch. V niektorých častiach mesta v dôsledku nepriaznivého počasia zaznamenali výpadky elektriny.

Nad Atlantikom sa sformovala prvá pomenovaná búrka sezóny

Úrady v Missouri varovali pred výrazným zhoršením počasia, tornádami a záplavami. Národná meteorologická služba uviedla, že do stredajšieho večera dostala 22 správ o tornádach, hoci niektoré z nich podľa nej mohli byť o rovnakom prírodnom živle.

Jedno tornádo sa v Missouri objavilo len niekoľko kilometrov severne od mesta Joplin, pripomínajúceho si ôsme výročie katastrofálneho tornáda, pri ktorom prišlo o život 161 ľudí. Súčasné tornádo spôsobilo menšie materiálne škody v meste Carl Junction, okolo 6,44 kilometra severne od letiska v Jopline.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia