Jednou vetou

V súvislosti s epidémiou eboly v KDR zasadá výbor odborníkov WHO

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvolala na piatok krízové zasadnutie odborníkov, ktorí posúdia, či aktuálny vývoj epidémie eboly v Konžskej demokratickej republike (KDR) predstavuje ohrozenie verejného zdravia medzinárodného záujmu.

Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC) vo štvrtok varovala, že krvácavá horúčka sa v KDR šíri čoraz rýchlejšie a mnoho ľudí prestalo vyhľadávať lekársku pomoc. Vírus si doposiaľ vyžiadal viac než 750 životov. Od začiatku epidémie minulý rok v auguste zaznamenali celkovo viac než 1100 prípadov.

V národnom ústave otvorili Kolaboratívne centrum WHO

„Ebola sa teraz šíri rýchlejšie a mnohí ľudia už nehľadajú starostlivosť,“ varoval podľa agentúry AFP vo vyhlásení Emanuele Capobianco z IFRC s tým, že iba vo štvrtok zaznamenali 18 nových prípadov.

Vyhlásením vypuknutia „ohrozenia verejného zdravia medzinárodného záujmu“ môže dôjsť k rýchlej medzinárodnej reakcii formálnym upozornením vládam a mobilizácii zdrojov a výskumu, píše agentúra Reuters.

KDR na svojom území eviduje desiatu epidémiu eboly za uplynulých 40 rokov. Aktuálne ide o druhú najhoršiu epidémiu od roku 2014, keď jej v trojici západoafrických štátov podľahlo viac ako 10.000 ľudí.

Primátor New Yorku nariadil povinné očkovanie v Brooklyne

Boj s týmto vysoko nákazlivým ochorením komplikuje aj zlá bezpečnostná situácia na východe KDR, kde pôsobí množstvo povstaleckých skupín, ktoré tam bojujú o kontrolu nad bohatými náleziskami nerastných surovín. Úrady, ako aj humanitárne organizácie preto nemôžu v oblasti efektívne vykonávať svoju činnosť.

Ebola patrí k najnebezpečnejším infekčným ochoreniam na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu. V 50-90 percentách prípadov sa končí smrťou. Z človeka na človeka sa prenáša až vtedy, keď prepukne.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre