Jednou vetou

V súvislosti s návratom Ruska do G7 existujú podľa Trumpa v skupine opačné názory

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že v súvislosti s návratom Ruska do skupiny ekonomicky najrozvinutejších krajín sveta existujú medzi členmi G7 rozdielne názory. Zdôraznil, že je presvedčený, že by to bolo "výhodné" a "pozitívne", ale ostatní s ním nesúhlasia. Informovala o tom agentúra DPA.

„Niektorí ľudia so mnou súhlasia a iní nie,“ povedal Trump pred novinármi na summite vo francúzskom meste Biarritz. Naznačil, že možno nakoniec nedôjde v tejto veci ku konsenzu a „nechajú to tak, ako to je“.

Proti návratu Ruska do skupiny G7 sa postavila aj Kanada

„Nepadlo žiadne rozhodnutie. Nehlasovali sme, ani nič iné,“ povedal Trump v reakcii na informáciu nemenovaného diplomatického zdroja. Podľa neho sa predstavitelia jednotlivých krajín G7 v sobotu večer na otváracom stretnutí dohodli, že ešte je príliš skoro na to, aby sa Rusko pridalo späť do klubu, a G7 sa tak vrátila k predošlému formátu G8.

Zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, zároveň uviedol, že lídri G7 poverili francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby kontaktoval Irán v súvislosti s narastajúcim napätím okolo jeho jadrového programu. Macron má podľa jeho slov Teheránu tlmočiť posolstvo, aby sa vyvaroval eskalácie napätia v regióne.

Kommersant: Rusko a Ukrajina plánujú výmenu zadržaných osôb vrátane námorníkov

Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti poprel, že by sa na takej diskusii zúčastnil. Zároveň uviedol, že nie je proti takýmto snahám, ale Spojené štáty podľa neho budú pokračovať vo vlastnej iniciatíve.

„Nemôžeme ľuďom zabrániť v rozhovoroch. Ak sa chcú rozprávať, môžu sa rozprávať,“ povedal Trump, ktorý sa v rámci summitu stretol s japonským premiérom Šinzóom Abem. Dodal, že podporuje akúkoľvek snahu Macrona zameranú na zmiernenie napätia a poukázal na to, že aj Abe sa nedávno snažil s Iránom hovoriť.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího