V Teheráne demonštrovali stúpenci i odporcovia vládnej politiky

Tisíce ľudí sa zišli v iránskej metropole Teherán a ďalších veľkých mestách, aby vyjadrili podporu vláde a najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Teherán 30. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Tisíce ľudí sa v sobotu zišli v iránskej metropole Teherán a ďalších veľkých mestách, aby vyjadrili podporu vláde a najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu.

Vopred plánované zhromaždenie sa konalo po dvoch dňoch nepovolených protestov proti ekonomickej politike vlády. Tie vo štvrtok spontánne vypukli vo viacerých iránskych mestách vrátane Teheránu a úrady počas nich zadržali dovedna okolo 50 osôb, informovala agentúra AP.

Ženy v Iráne, ktoré sa neobliekajú podľa predpisov islamu, už nebudú zatýkať

Protivládne demonštrácie pokračovali aj v piatok a opäť v sobotu, keď sa stovky študentov zišli v komplexe teheránskej univerzity. Pri vstupe do univerzitného areálu sa podľa svedkov zhromaždil veľký počet príslušníkov poriadkovej polície, ktorá zablokovala niektoré z okolitých ulíc.

Podporu vyjadril aj Trump

Podporu protestujúcim v Iráne vyjadril aj americký prezident Donald Trump. Iránske ministerstvo zahraničných vecí označilo jeho vyjadrenia za nepoctivé a oportunistické.

Protesty proti ekonomickej politike vlády vypukli vo štvrtok v druhom najväčšom meste krajiny Mašhad a postupne sa rozšírili aj do Teheránu, do provinčných metropol Kermanšáh, Hamadán a Rašt a do posvätného mesta Kóm. Niekde došlo aj k násilným potýčkam s políciou.

Nespokojenci sa zmobilizovali prostredníctvom sociálnych sietí po tom, ako v Iráne vzrástli ceny vajec, hydiny a ďalších základných potravín.

Najväčšie protesty od roku 2009

Podľa agentúry AP ide zrejme o najväčšie protivládne protesty v Iráne od roku 2009.

Približne 4000 stúpencov tvrdej konzervatívnej línie sa v sobotu – na výročie masových protivládnych protestov z roku 2009 – zišlo na modlitebnom priestranstve Mosalla v centre Teheránu.

Mnohí z nich niesli podobizne ajatolláha Chameneího a žiadali odsúdenie dvoch opozičných vodcov, ktorí stáli na čele protestov spred ôsmich rokov. Niektorí manifestujúci vyjadrovali presvedčenie, že za všetky ekonomické problémy Iránu môžu Spojené štáty.

Môže vás zaujímať

Briti hlasujú v predčasných parlamentných voľbách