Jednou vetou

V Texase popravili za vraždu vodcu belošského rasistického gangu

Ilustračné foto.

Foto: TASR

V americkom štáte Texas popravili v stredu bývalého vodcu belošského rasistického gangu za vraždu ženy z roku 2002 pri meste El Paso. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Justena Halla (38) vyhlásili za mŕtveho o 18.32 h miestneho času (vo štvrtok o 01.32 h SEČ) vo väznici v texaskom meste Huntsville.

Halla odsúdili na smrť v roku 2005 za uškrtenie 29-ročnej ženy pri El Pase, jej telo po vražde pochoval v púšti neďaleko amerického štátu Nové Mexiko.

Podľa prokuratúry Hall zabil ženu, pretože sa vyhrážala, že prezradí existenciu laboratória na výrobu ilegálnych drog, ktoré riadil Hallov neonacistický gang s názvom „Árijský kruh“.

Nový vodca IS je nikto, dlho na tomto svete nepobudne, tvrdia USA

Hallovi obhajcovia podali niekoľko odvolaní v snahe zachrániť mu život a argumentovali, že ich klient trpel duševnými problémami. Požadovali aj dodatočné testy DNA.

Hall v roku 2017 sám požiadal obhajcov, aby ukončili tieto snahy o záchranu jeho života, a vyhlásil, že je „pripravený“ prijať svoj osud.

Podľa miestnych médií sa Hall v roku 2016 sám označil za „besného psa“, ktorý si zaslúži byť zastrelený.

Jeho obhajcovia sa napriek tomu pokúsili na súde o jeho záchranu a uviedli, že keď sa Hall odmieta brániť, je to dôkaz o zhoršení jeho duševného zdravia.

USA budujú v sýrskej provincii Dajr az-Zaur dve nové základne

Hall je 19. väzňom v cele smrti, ktorého tento rok popravili v Spojených štátoch, a ôsmym v štáte Texas.

Texas v stredu zmenil trest ďalšiemu väzňovi v cele smrti, Bobbymu Moorovi, na doživotné väzenie. Urobil tak po tom, čo sa Moorov prípad dostal na najvyšší súd Spojených štátov.

Najvyšší súd Spojených štátov v roku 2017 rozhodol, že Moore, odsúdený na smrť za vraždu pokladníka v supermarkete v Houstone v roku 1980, nemôže byť popravený pre vážne duševné poruchy.

Tento súd kritizoval aj lekárske kritériá, ktoré štát Texas uplatnil pri hodnotení duševného zdravia tohto väzňa.

Môže vás zaujímať

Vo veku 57 rokov zomrela herečka Kelly Preston, manželka Johna Travoltu