Jednou vetou

V Turecku pristálo už ôsme lietadlo so súčasťami systémov S-400

Ženy prechádzajú okolo zaparkovaného protilietadlového systému S-400

foto: TASR/AP

Už ôsme ruské nákladné lietadlo dopravilo v pondelok do Turecka ďalšie prvky raketového systému S-400, informovala agentúra Anadolu s odvolaním sa na turecké ministerstvo obrany. Podobne ako v uplynulých dňoch lietadlo pristálo na leteckej základni Mürted neďaleko Ankary.

Rusko začalo dodávať komponenty S-400 do Turecka minulý piatok. Zároveň v tým prebiehajú školenia príslušníkov tureckej armády, ktorá má tieto systémy používať.

Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém S-400 pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi Tureckom a Spojenými štátmi — spojencami v Severoatlantickej aliancii.

Rusko pokračuje v dodávkach komponentov S-400 do Turecka

Spojené štáty v tejto súvislosti Turecku pohrozili sankciami a vyradením zo spoločného programu vývoja bojových lietadiel typu F-35 i z ďalšej vojenskej spolupráce. Podľa nedeľnej správy agentúry Bloomberg by k uvaleniu týchto sankcií mohlo dôjsť na budúci týždeň.

Prvé správy o rokovaniach o dodávke S-400 Turecku sa objavili v novembri 2016. Uzavretie zmluvy, na základe ktorej má Rusko dodať Turecku štyri batérie S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov, bolo potvrdené v septembri 2017.

Turecká strana vopred avizovala, že dodávky súčastí S-400 sa budú realizovať letecky. Zatiaľ nie je známe, kedy bude ruský systém v Turecku sprevádzkovaný.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia