Jednou vetou

V USA sa tento utorok rozhoduje o budúcnosti na federálnej i štátnej úrovni

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

V Spojených štátoch sa tento utorok konajú tzv. voľby v polovici volebného obdobia (midterm elections), v ktorých si voliči volia tisíce svojich zástupcov vo verejných funkciách od členov Kongresu cez guvernérov štátov až po členov školských rád.

„Keď sa povie midterm elections, ľudia väčšinou myslia na voľby do Kongresu. Tie totiž ponúkajú voličom najväčšiu príležitosť medzi prezidentskými voľbami zhodnotiť výkon prezidenta – a ak nie sú voliči spokojní, posunúť vážky na rovnováhe moci,“ napísal v pondelok denník The Washington Post.

Voľby sa nazývajú midterm, pretože sa konajú v polovici funkčného obdobia šéfa Bieleho domu a sú považované za referendum práve o prezidentovi. Ide v nich totiž o to, či si jeho spolustraníci udržia svoje funkcie, či ich získajú viac, alebo ich stratia v prospech opozície.

Čo znamenajú utorkové voľby pre Trumpa?

Demokratická strana bojuje o to, aby po mnohých rokoch získala väčšinu v aspoň v jednej z dvoch komôr Kongresu a mohla tak presadzovať svoju politiku a byť reálnou opozíciou republikánom a ich prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Politickej scéne v USA dominujú na rozdiel od väčšiny európskych štátov len dve politické strany – Republikánska strana a Demokratická strana.

Demokrati mali väčšinu v dolnej komore zákonodarného zboru (Snemovni reprezentantov) naposledy v roku 2011 a v hornej snemovni (Senáte) naposledy v roku 2015. V roku 2016 stratili svojho reprezentanta aj v Bielom dome, keď demokrata Baracka Obamu vystriedal republikán Donald Trump.

Američania v utorok rozhodujú o všetkých 435 členoch Snemovne reprezentantov a o približne jednej tretine – teda 35 členoch – Senátu.

Pri príležitosti Svetového dňa urbanizmu je pripravená on-line konferencia

V 36 štátoch sa tiež konajú voľby guvernéra a vo väčšine štátov voľby do štátnych zákonodarných zborov. Občania rozhodujú aj o miestnych sudcoch, šéfoch polície, starostoch a mnohých ďalších miestnych verejných činiteľoch.

„Štátne a miestne voľby sú často nepovšimnuté, ale guvernéri a štátni zákonodarcovia majú značné právomoci, tak ako aj starostovia veľkých miest,“ zdôraznil The Washington Post a dodal, že jednou z ich právomocí je aj určovanie hraníc volebných obvodov, čo môže mať veľký vplyv i na voľby prezidentské.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia