Jednou vetou

V USA zatkli tínedžera, ktorý na internete podporoval masové streľby

Ilustračné foto

TASR/AP

Príslušníci Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v Spojených štátoch objavili po zatknutí tínedžera, ktorý na internete podporoval masové streľby, približne 25 zbraní a 10.000 nábojov. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

V obžalobe úradu, zverejnenej v pondelok, sa uvádza, že FBI obvinil obyvateľa mesta Boardman v štáte Ohio Justina Olsena z trestného činu vyhrážania napadnutím federálneho agenta. Úrad tak urobil po tom, ako 18-ročný mladík zverejnil na internetovom fóre: „Napokon zastreľte každého federálneho agenta, len čo ho zbadáte.“

Účet mladého muža na internetovej stránke iFunny – na fóre, kde užívatelia zdieľajú meme – mal približne 4400 odberateľov.

Tínedžer už predtým na internete zverejňoval príspevky, v ktorých podporoval masové útoky, a za terč kritiky si vybral skupinu zameranú na plánované rodičovstvo.

Policajt zastrelil bezdomovca, ktorý chcel spáchať samovraždu

Pri prehliadke domu jeho otca príslušníci FBI našli v spálni Olsenovho otca zhruba 15 útočných pušiek a brokovníc, ako aj desať poloautomatických zbraní vrátane nábojov. Zároveň našli „maskovacie oblečenie a batohy“.

V žalobe sa píše, že mladík sa k zverejneniu zmienených internetových vyjadrení priznal, avšak trvá na tom, že išlo „len o žart“ a napísal ich v súvislosti s kontroverznou udalosťou, ku ktorej došlo v roku 1993 v texaskom meste Waco. Ako pripomenula AFP, bol to zásah federálnych úradov proti vetve sekty davidiánov, pri ktorom zahynulo 76 ľudí.

K Olsenovmu zatknutiu prišlo týždeň po tom, čo pri dvoch masových streľbách, v texaskom meste El Paso a v Daytone v štáte Ohio, bolo zabitých 31 osôb. Tie vyvolali v Spojených štátoch výzvy, aby zákonodarcovia obmedzili dostupnosť strelných zbraní a tým zamedzili krviprelievaniu za pomoci zbraní.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení