V utečeneckom tábore na severe Sýrie je až 9000 cudzincov s väzbami na IS, tvrdí DAA

Ilustračné foto

TASR

Viac ako 9000 cudzincov - prevažne detí - s väzbami na extrémistickú skupinu Islamský štát (IS) sa nachádza v utečeneckom tábore na severovýchode Sýrie. S odvolaním sa na pondelkové informácie zdrojov z kurdského územia Demokratická federácia severnej Sýrie (DAA) o tom píše agentúra AFP.

Z celkového počtu cudzincov, ktorí sa nachádzajú v utečeneckom tábore al-Haul, je až 6500 detí, uviedol pre agentúru hovorca DAA.

Toto číslo reflektuje situáciu v tábore z pred týždňa, teda ešte pred tým, ako Američanmi podporované Sýrske demokratické sily (SDF) dobyli poslednú sýrsku baštu IS v dedine Bághúz.

Islamský štát prišiel o všetky územia v Sýrii

Predstavitelia SDF už medzitým v tejto súvislosti vyzvali medzinárodné spoločenstvo na vytvorenie „špeciálneho súdneho tribunálu“, ktorý by osobám podozrivým z príslušnosti k IS zabezpečil „spravodlivé procesy v súlade s medzinárodným právom i dohodami a zmluvami o ľudských právach“.

Dedina Bághúz, ležiaca vo východosýrskej provincii Dajr az-Zaur neďaleko hraníc s Irakom, bola v posledných týždňoch dejiskom kľúčovej bitky medzi militantmi IS a oddielmi SDF. Do Bághúzu sa uchýlili stovky najodhodlanejších džihádistov. Útočiace pozemné jednotky SDF letecky podporovala aj Spojenými štátmi vedená medzinárodná koalícia.

Môže vás zaujímať

Čína odsúdila útoky na saudskoarabské ropné zariadenia