Jednou vetou

V utorok znovu otvoria reštauráciu zavretú kvôli kauze Skripaľ

Reštaurácia Zizzi, ilustračné foto

zizzi.co.uk

Reštauráciu Zizzi v anglickom meste Salisbury, ktorá bola od marca zavretá v súvislosti s pokusom o otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, tento týždeň po ôsmich mesiacoch opäť otvoria. Informovala o tom v pondelok televízia Sky News.

Reštaurácia, špecializujúca sa na taliansku kuchyňu, začne svoje služby poskytovať opäť v utorok. Jej hostia v tento deň zaplatia za konzumáciu dobrovoľný príspevok. Celá utorková tržba pôjde na charitu: pre nadácie Rose Gale Trust a Children’s Chance.

Mayová zaistila dohodu s EÚ riešiacu otázku írskej hranice

Manažér reštaurácie Phil Boyd vysvetlil, že takýmto spôsobom chce reštaurácia podporiť miestnu komunitu, ktorá prežila niekoľko ťažkých mesiacov. Boyd ešte poznamenal, že reštaurácia svojich hostí privíta vo vynovenom interiéri a s novým jesenným menu.

Reštaurácia Zizzi bola jedným z miest v Salisbury, kde polícia na jar tohto roku našla stopy po nervovoparalytickej látke použitej pri útoku na agenta Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ktorí tam v inkriminovaný deň jedli. Jej znovuotvorenie po prehliadke povolil príslušný úrad verejného zdravotníctva.

Nevieme, či je Skripaľ nažive, uviedol Jakovenko

K útoku na Skripaľa a jeho dcéru došlo 4. marca v Salisbury, pričom podľa Británie bola pri ňom použitá nervovoparalytická látka novičok. Británia z jeho uskutočnenia podozrieva agentov GRU. Podľa webového portálu Bellingcat ide o plukovníka GRU Anatolija Čepigu a lekára tejto tajnej služby Alexandra Miškina. Tí v kauze figurovali pod menami Ruslan Boširov a Alexej Petrov. Rusko obvinenia z pokusu o Skripaľovu vraždu od začiatku odmieta.

Skripaľa v roku 2006 v Rusku odsúdili za špionáž pre Britániu a udelili mu trest 13 rokov väzenia – v roku 2010 ho však prepustili v rámci americko-ruskej výmeny špiónov. Po svojom zatknutí v Moskve v decembri 2004 sa Skripaľ priznal, že ho v roku 1995 naverbovali britské špeciálne služby a že im poskytoval informácie o ruských agentoch v Európe, za čo dostal vyše 100.000 dolárov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia