Jednou vetou

V úvode roka 2019 narástol v EÚ počet azylantov z Venezuely a Afganistanu

Ilustračné foto

Foto: TASR

V prvých štyroch mesiacoch tohto roka bolo podľa nových údajov zverejnených na stránke Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) zaregistrovaných v EÚ približne 206.500 nových žiadostí o azyl.

Ide o mierny nárast počtu žiadateľov oproti rovnakému obdobiu v predchádzajúcom roku, keď od januára do konca apríla žiadalo o azyl 179.000 osôb.

Podľa správy EASO sa zvýšil počet žiadateľov o azyl z krajín, ktorých občania nepotrebujú víza na cestu do schengenského priestoru, vrátane Venezuely, Kolumbie, Albánska a Gruzínska.

Badateľný je najmä nárast počtu žiadateľov z Venezuely, ktorá prechádza hlbokou politickou, občianskou a hospodárskou krízou.

Najmenej 95 ľudí zabili ozbrojenci v dedine obývanej etnikom Dogonov

Počet venezuelských občanov, ktorí po prvýkrát požiadali o právnu ochranu, sa voči rovnakému obdobiu z vlaňajška zvýšil o 121 percent, čo znamená 14.257 osôb.

K výraznému zvýšeniu počtu žiadostí o azyl došlo aj v prípade občanov Afganistanu – 14.042 žiadostí z tejto krajiny predstavuje 36-percentný nárast voči rovnakému obdobiu minulého roka.

Zároveň však došlo k osempercentnému zníženiu počtu Sýrčanov, ktorí po prvýkrát požiadali o azyl v EÚ – v prvých štyroch mesiacoch tohto roka ochranu v Únii hľadalo 20.392 občanov Sýrie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia