V záplavami postihnutom Mozambiku čaká na záchranu 15.000 ľudí

Ilustračné foto

TASR/AP

Najmenej 15.000 ľudí stále čaká na záchranu v centrálnom Mozambiku po minulotýždňových záplavách spôsobených cyklónom Idai. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na ministra pre životné prostredie Celsa Correiu.

Podľa neho je týchto 15.000 ľudí v zlom stave. „Sú živí, komunikujeme s nimi, dodávame im jedlo, ale musíme ich zachrániť a odviesť,“ povedal novinárom s tým, že doteraz sa podarilo zachrániť približne 3000 ľudí. Dodal, že potvrdených je zatiaľ 217 obetí. Prírodný živel postihol aj susedné Zimbabwe, kde si podľa AFP vyžiadal najmenej 139 mŕtvych.

Hovorca Svetového potravinového programu (WFP) Hervé Verhoosel uviedol vo štvrtok v Ženeve, že počet ľudí postihnutých cyklónom a záplavami stúpol v Zimbabwe na 200.000. V Mozambiku je takto postihnutých až 600.000 osôb.

Dvaja muži obvinení z vraždy študenta v Pakistane dostali doživotie

WFP predpokladá, že celkovo až 1,5 milióna ľudí bude v Mozambiku potrebovať pomoc. Humanitárni pracovníci sa snažia lokalizovať všetkých, ktorí uviazli napríklad na strechách domov alebo v korunách stromov.

Očakáva sa, že počet obetí bude v Mozambiku aj Zimbabwe stúpať, ale celková bilancia obetí a materiálnych škôd bude známa, až keď záplavová voda opadne.  Mozambický prezident Filipe Nyusi sa už skôr tento týždeň vyjadril, že cyklón si mohol vyžiadať až 1000 ľudských obetí.

Môže vás zaujímať

Americký senát potvrdil Sullivana ako veľvyslanca USA v Rusku