Jednou vetou

V zaplavenej zlatej bani v Zimbabwe uviazlo najmenej 60 ľudí

Ilustračné foto

TASR

Prinajmenšom 60 baníkov, ktorí zrejme nelegálne ťažili zlato v bani juhozápadne od zimbabwianskej metropole Harare, uviazlo tento týždeň v dvoch zatopených a už nepoužívaných banských šachtách. Zimbabwianski predstavitelia vyslovili obavu, že baníci už zrejme nemusia byť nažive, informovala v piatok agentúra AFP.

Baňu zatopila v noci na stredu voda po pretrhnutí hrádze, ktoré spôsobili silné dažde. K nešťastiu došlo pri meste Kadoma, pričom na mieste uviazlo asi 60-70 baníkov. Zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa následne vyhlásil v oblasti „stav katastrofy“, informoval predstaviteľ miestnej samosprávy July Moyo.

Banský inžinier Michael Munodawafa povedal zhruba 24 hodín po incidente agentúre AFP pred zaplavenou baňou, že „nádej objaviť niekoho živého“ je už veľmi malá.

Hongkonskí colníci zhabali na letisku nosorožie rohy za 900.000 eur

Agentúra DPA ešte vo štvrtok s odvolaním sa na hovorkyňu miestnej polície Charity Charambovú informovala, že v bani zahynulo najmenej 23 ľudí.

V Zimbabwe a iných afrických krajinách sa ľudia často pokúšajú vstupovať do baní svojvoľne a bez dostatočnej ochrany, aby tam hľadali zlato a iné cenné nerasty. V mnohých prípadoch ide o bane, kde už bola ťažba zastavená.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule