Jednou vetou

V zoo v Dortmunde zomrel rys, ktorého našli opusteného na Slovensku

Ilustračné foto

foto: TASR

Pred niekoľkými týždňami zomrel v zoologickej záhrade v nemeckom meste Dortmund rys ostrovid, ktorý dostal meno Paco a pochádzal zo Slovenska. Až v sobotu o jeho úmrtí informovala zoo na svojej facebookovej stránke, uviedol portál dortmund24.de.

Paco skolaboval vo svojom výbehu v dôsledku kardiovaskulárneho zlyhania. Keďže jeho stav bol kritický, privolaná zverolekárka sa rozhodla, že rysa uspí.

Záplavy a zosuvy pôdy na Filipínach si vyžiadali najmenej 56 obetí

Paco mal odhadom necelých 14 rokov, pričom voľne žijúce rysy sa dožívajú desať až dvanásť rokov. Jeho presný vek nie je známy, pretože ho našli opusteného v lese na Slovensku.

Spolu s ním žila vo výbehu samička Levoča, ktorú našli takisto opustenú na inom mieste Slovenska. Do Dortmundu sa oba rysy dostali v roku 2005 cez zoo v Bojniciach, kde našli svoj prechodný domov.

V roku 2007 sa Paco i Levoča dostali do pozornosti miestnych médií, keď sa im podarilo uniknúť z výberu po strome, ktorý sa zrútil v dôsledku vyčíňania orkánu Kyrill.

Sýrsky prezident povolil irackým vládnym silám zaútočiť na IS v Sýrii

Zatiaľ čo samička sa vrátila na druhý deň, samca sa podarilo chytiť v blízkosti zoo až po dvoch týždňoch. Jeho stav bol dobrý – predpokladalo sa, že sa živil králikmi a vtákmi.

Podobná udalosť sa stala aj začiatkom tohto roka, tentoraz však všetky štyri rysy zostali vo svojom výbehu.

Rys Paco splodil niekoľko potomkov, naposledy v roku 2011.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia