V4 by sa mala konštruktívnymi návrhmi objaviť aj v odborných politikách Európskej Únie

Predsedovia parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Na snímke vľavo predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radek Vondráček, druhý zľava predseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, uprostred predseda maďarského Národného zhromaždenia László Kövér, druhý sprava predseda poľského Senátu Stanislaw Karczewski a vpravo predseda Národnej rady SR Andrej Danko

Foto: TASR

Cieľom maďarského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4) je dosiahnuť, aby sa toto zoskupenie – ako ochranná známka – objavilo pozitívne v rôznych „odborných politikách“ Európskej únie s konštruktívnymi návrhmi.

Povedal to v piatok v Budapešti predseda maďarského Národného zhromaždenia László Kövér v úvode neformálnej schôdzky predsedov parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky.

Do Budapešti pricestovali predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček, predseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, predseda poľského Senátu Stanislaw Karczewski a predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

„Hlavným mottom maďarského predsedníctva v rámci spolupráce predsedov parlamentov V4 je prostredníctvom koordinácie posilniť spoluprácu a jednotné vystupovanie štvorky v témach, ktoré sa týkajú vnútorných i vonkajších záležitostí EÚ,“ dodal Kövér, ktorý navrhol, aby na piatkovej schôdzke prerokovali posilnenie zastúpenia národných parlamentov v štruktúrach Únie, ale aj možnosti ďalšieho rozširovania EÚ.

Môže vás zaujímať

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri leteckom útoku v Sýrii