Jednou vetou

Väčšina Britov by uvítala nové referendum o brexite, hovorí najnovší prieskum

Vlajka Veľkej Británie.

Foto: pixabay.com

Najnovší prieskum v Británii naznačuje, že verejná mienka sa obracia proti brexitu - odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Informovala o tom v pondelok spravodajská stanica Sky News.

Z výsledkov prieskumu vyplýva, že dve tretiny Britov – vrátane tých, ktorí v roku 2016 v referende hlasovali za vystúpenie Británie z EÚ – si teraz myslia, že výsledok rokovaní s Úniou dopadne pre krajinu zle.

Na otázku, či sa vláde podarí dosiahnuť pre Britániu dobrú alebo zlú dohodu, sa dve tretiny opýtaných (65 percent) priklonili k možnosti, že výsledná dohoda bude pre Britániu zlá. Dobrý výsledok pre krajinu od rokovaní očakáva len 14 percent respondentov, čo je o 12 percentuálnych bodov menej ako pri poslednom prieskume v marci.

Značný nárast respondentov bol zaznamenaný aj v skupine osôb, ktorá si myslí, že brexit sa negatívne dotkne ich osobne, britskej ekonomiky i krajiny celkovo. Väčšina ľudí by podľa Sky News uvítala referendum, v ktorom by sa rozhodovalo medzi dohodou o podmienkach brexitu navrhnutých vládou, žiadnou dohodou a zotrvaním Británie v EÚ.

Podpora Merkelovej konzervatívcov poklesla na 12-ročné minimum

Pokiaľ ide o hodnotenie britskej vlády a jej účinkovania na rokovaniach o brexite, 78 percent opýtaných Britov si myslí, že vláda neodvádza dobrú prácu. Sky News konštatuje, že v porovnaní s prieskumom z marca ide o nárast o 23 percentuálnych bodov. Tím britských vládnych vyjednávačov pozitívne hodnotí len desať percent opýtaných, čo je o 13 bodov menej ako pri marcovom prieskume.

S prácou premiérky Theresy Mayovej je nespokojných 74 percent opýtaných, čo je nárast o 14 percentuálnych bodov. Podiel ľudí spokojných s jej úradovaním klesol o 17 bodov – na 24 percent.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie