Jednou vetou

Väčšina Britov je teraz proti brexitu a podporuje druhé referendum o EÚ

Demonštranti proti brexitu protestujú pred sídlom britského parlamentu v Londýne

foto: TASR/AP

Vyše polovica Britov by momentálne radšej neodchádzala z Európskej únie a podporila by druhé referendum o brexite.

Vyplynulo to z údajov získaných vo štvrtok v prieskume televízie Sky. Iba jeden zo siedmich Britov si myslí, že návrh dohody o brexite predložený premiérkou Theresou Mayovou je lepší než žiadna dohoda o brexite alebo než zotrvanie v EÚ, ukázal prieskum.

Premiérka upozornila, že Británia má po uzavretí rokovaní s EÚ na výber len tieto tri možnosti. Jej kabinet v stredu večer podporil návrh dohody, ale niekoľko ministrov, vrátane ministra pre odchod Spojeného kráľovstva z EÚ Dominica Raaba, už odvtedy podalo demisiu, keďže nesúhlasili s navrhovanou dohodou.

Konzervatívny poslanec vyjadril pre dohodu o brexite nedôveru Mayovej

Vyše polovica opýtaných Britov, konkrétne 54 percent, by radšej zostala v EÚ, pričom 32 percent by radšej vystúpilo z EÚ bez dohody – iba 14 percent Britov by si zvolilo brexit za podmienok vyrokovaných vládou (s Úniou).

Niečo vyše polovica Britov, 55 percent, by takisto podporila referendum, v ktorom by si mohli vyberať medzi troma možnosťami – 35 percent bolo proti takémuto referendu a desať percent respondentov si nebolo istých. Takýto krok výrazne podporilo 44 percent opýtaných Britov.

Mayová zostáva najdôveryhodnejším politikom, ktorý by mal viesť krajinu až k brexitu, a to spomedzi všetkých lídrov, na ktorých sa televízia Sky pýtala – avšak oveľa väčší počet respondentov podporuje iných lídrov, než je počet, aký podporuje ju.

Traja z desiatich opýtaných si myslia, že Mayová je najlepšou osobou na riadenie krajiny cez obdobie brexitu; za ňou nasleduje Jeremy Corbyn s 24 percentami, Jacob Rees-Mogg s 18 percentami, Boris Johnson so 17 percentami a Dominic Raab s desiatimi percentami.

Trump nominoval na post veľvyslankyne v JAR návrhárku luxusných kabeliek

Televízia Sky robila prieskum 15. novembra 2018 prostredníctvom esemesiek medzi svojimi 1488 zákazníkmi, ktorí predstavovali celoštátnu vzorku respondentov.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva