Jednou vetou

Väčšina Britov je teraz proti brexitu a podporuje druhé referendum o EÚ

Demonštranti proti brexitu protestujú pred sídlom britského parlamentu v Londýne

foto: TASR/AP

Vyše polovica Britov by momentálne radšej neodchádzala z Európskej únie a podporila by druhé referendum o brexite.

Vyplynulo to z údajov získaných vo štvrtok v prieskume televízie Sky. Iba jeden zo siedmich Britov si myslí, že návrh dohody o brexite predložený premiérkou Theresou Mayovou je lepší než žiadna dohoda o brexite alebo než zotrvanie v EÚ, ukázal prieskum.

Premiérka upozornila, že Británia má po uzavretí rokovaní s EÚ na výber len tieto tri možnosti. Jej kabinet v stredu večer podporil návrh dohody, ale niekoľko ministrov, vrátane ministra pre odchod Spojeného kráľovstva z EÚ Dominica Raaba, už odvtedy podalo demisiu, keďže nesúhlasili s navrhovanou dohodou.

Konzervatívny poslanec vyjadril pre dohodu o brexite nedôveru Mayovej

Vyše polovica opýtaných Britov, konkrétne 54 percent, by radšej zostala v EÚ, pričom 32 percent by radšej vystúpilo z EÚ bez dohody – iba 14 percent Britov by si zvolilo brexit za podmienok vyrokovaných vládou (s Úniou).

Niečo vyše polovica Britov, 55 percent, by takisto podporila referendum, v ktorom by si mohli vyberať medzi troma možnosťami – 35 percent bolo proti takémuto referendu a desať percent respondentov si nebolo istých. Takýto krok výrazne podporilo 44 percent opýtaných Britov.

Mayová zostáva najdôveryhodnejším politikom, ktorý by mal viesť krajinu až k brexitu, a to spomedzi všetkých lídrov, na ktorých sa televízia Sky pýtala – avšak oveľa väčší počet respondentov podporuje iných lídrov, než je počet, aký podporuje ju.

Traja z desiatich opýtaných si myslia, že Mayová je najlepšou osobou na riadenie krajiny cez obdobie brexitu; za ňou nasleduje Jeremy Corbyn s 24 percentami, Jacob Rees-Mogg s 18 percentami, Boris Johnson so 17 percentami a Dominic Raab s desiatimi percentami.

Trump nominoval na post veľvyslankyne v JAR návrhárku luxusných kabeliek

Televízia Sky robila prieskum 15. novembra 2018 prostredníctvom esemesiek medzi svojimi 1488 zákazníkmi, ktorí predstavovali celoštátnu vzorku respondentov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia