Jednou vetou

Väčšina Čechov verí, že Babiš bráni svojim deťom vypovedať v kauze Čapí hnízdo

Andrej Babiš, archívne

foto: TASR

Väčšina Čechov je presvedčená, že premiér Andrej Babiš (ANO) sa snaží, aby jeho blízki nevypovedali v kauze Čapí hnízdo. Takmer polovica ľudí to zároveň pokladá za závažnú informáciu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median, na ktorý sa odvolal český spravodajský portál Novinky.cz.

Z účastníkov prieskumu Medianu 57 percent verí tomu, že premiér sa snaží, aby jeho blízki nevypovedali na polícii. Takisto 54 percent ľudí verí, že Babišov syn skončil v cudzine práve preto, aby nemohol vypovedať.

„Približne 43 percent respondentov pokladá za závažné nové informácie – a dôveruje im -, že syn Andreja Babiša musel odísť do zahraničia, aby nemusel vypovedať. Štvrtina ľudí tejto informácii neverí (26%) a menšina jej verí, ale nepokladá ju za závažnú (11%). Zvyšok nevie alebo informáciu nezaznamenalo,“ uviedol Median s tým, že skúmal účinok 12 informácií, ktoré sa objavili v reportáži Seznam Zpráv.

Babiš sa v súvislosti s Čapím hnízdom stretol s viacerými lídrami strán

Viac než polovica opýtaných dôveruje obsahu rozhovoru Babišovho syna s novinármi ako celku. Presne 50 percent ľudí tiež dôveruje informácii, že Andrej Babiš mladší v súvislosti s farmou Čapí hnízdo podpisoval dokumenty bez toho, aby vedel, čo podpisuje. Toto uviedol Babišov syn serveru Seznam Zprávy dodatočne e-mailom.

Babišov syn novinárom povedal, že jeho otec chcel, aby zmizol v období, keď polícia vyšetrovala kauzu Čapí hnízdo. Obvinený je v nej premiér, jeho dve dospelé deti a brat jeho manželky.

Syn a dcéra podľa správ zaslaných polícii trpia duševnými poruchami, preto nemôžu vypovedať. Syn má podľa premiéra schizofréniu, dcéra trpí bipolárnou poruchou.

Zeman sa s premiérom Babišom porozpráva o údajnom únose jeho syna

Andrej Babiš mladší v rozhovore s redaktormi Seznam Zprávy uviedol, že ho spolupracovníci jeho otca zadržiavali pre kauzu Čapí hnízdo na ukrajinskom polostrove Krym, anektovanom Ruskom. Údajne sa mu vyhrážali, že ak tam neodíde dobrovoľne, skončí v psychiatrickej liečebni.

Premiér na to reagoval, že jeho syn síce na Kryme bol, ale nebol nikým unesený a odišiel tam dobrovoľne.
Informáciám z reportáže Seznam Zprávy nedôveruje iba menšia časť respondentov prieskumu – v rozpätí sedem až 26 percent.

Väčšiu dôveru k informáciám z reportáže majú častejšie voliči opozičných strán. Informáciám verí aj časť voličov hnutia ANO, na čele ktorého stojí práve Babiš. Správy sú dôveryhodné pre osem percent „skalných“ voličov ANO a pre 27 percent z váhajúcich voličov ANO.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia