Jednou vetou

Väčšina Nemcov si myslí, že šéfka CDU nemá na to byť kancelárkou

Annegret Krampová-Karrenbauerová

foto: TASR/AP

Väčšina Nemcov sa domnieva, že nová šéfka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová nie je pripravená nahradiť Angelu Merkelovú na poste kancelárky. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky televízie RTL, ktorý vypracoval inštitút Forsa. Podľa agentúry Reuters ide o prekážku v prípravách ich strany na hladkú výmenu vodcov v krajine.

Merkelová: Po funkcii kancelárky sa nebudem uchádzať o ďalší politický úrad

Merkelová, najdlhšie slúžiaca európska líderka, vlani v októbri ohlásila, že štvrtý mandát vo funkcii nemeckej kancelárky bude jej posledným. V decembri odovzdala pozíciu predsedníčky svojej CDU Krampovej Karrenbauerovej, čo bolo vo všeobecnosti vnímané ako začiatok odovzdania moci.

Prieskum ukázal, že 70 percent opýtaných Nemcov si myslí, že Krampová-Karrenbauerová nie je schopná prevziať funkciu kancelárky. Chcú, aby ňou Merkelová zostala až do roku 2021, keď sa v Nemecku skončí súčasné volebné obdobie.

Dokonca aj 52 percent opýtaných podporovateľov CDU sa domnieva, že 56-ročná šéfka CDU, ktorú niekedy prezývajú aj „mini Merkelová“, nie je vhodnou kandidátkou na post kancelárky. Spoločnosť realizovala prieskum na vzorke 1501 respondentov 27. a 28. mája.

Prieskum sa uskutočnil po niekoľkých neuvážených vyjadreniach Krampovej-Karrenbauerovej a špekuláciách, že Merkelová by ako kancelárka mohla skončiť skôr a ujať sa bližšie nespresnenej „veľkej“ funkcie v štruktúrach Európskej únie v Bruseli.

Krajinské voľby v Brémach by mohli ohroziť Merkelovej koalíciu

Šesťdesiatštyriročná politička tieto dohady opätovne tento mesiac rozptýlila, keď uviedla, že po odslúžení svojho štvrtého funkčného obdobia nebude dostupná pre žiadny ďalší politický úrad.

Krampová-Karrenbauerová vyhlásila, že nemá ambíciu nahradiť Merkelovú v kresle kancelárky do roku 2021.

Reuters pripomenul, že strany tzv. veľkej koalície v Nemecku — konzervatívny blok CDU/CSU a sociálni demokrati (SPD) — vyšli z tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu (EP) oslabené.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia