Jednou vetou

Väčšina obyvateľov Novej Kaledónie je proti nezávislosti od Francúzska

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Predbežné výsledky referenda naznačujú, že francúzskeho zámorské teritórium Nová Kaledónia zostane aj naďalej súčasťou Francúzska. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

Proti nezávislosti sa vyslovilo 59,5 percenta účastníkov plebiscitu, uviedla televízna stanica Nouvelle-Caledonie la 1ere na základe sčítania 70 percent odovzdaných hlasov.

Referendum, ktorého sa mohlo zúčastniť približne 174.000 dospelých obyvateľov Novej Kaledónie, sa vyznačovalo vysokou účasťou voličov.

Konzervatívny blok hľadá pre CDU lídra so schopnosťou spájať ľudí

Približne 270.000 obyvateľov Novej Kaledónie nemalo v otázke nezávislosti jednotný postoj. Samostatnosť najviac podporovali domorodí Kanakovia, ktorí tvoria zhruba 39 percent populácie.

Za zotrvanie vo francúzskom domíniu bola naopak tá časť miestnych obyvateľov, ktorá sa označuje za „Európanov“; tých je okolo 27 percent. Ide napríklad o potomkov francúzskych kolonistov alebo trestancov kedysi deportovaných na Novú Kaledóniu.

V Novej Kaledónii, ktorá je všeobecne považovaná za strategický bod Francúzska v ázijsko-tichomorskom regióne, žije však aj viacero ďalších etnických skupín.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia