Jednou vetou

Väčšina vlád v EÚ podľa TT podporuje ďalší odklad brexitu

Ilustračná foto

foto: TASR

Vlády väčšiny členských krajín Európskej únie podporia ďalší odklad brexitu - vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ - bez ohľadu na to, kto sa stane budúcim britským premiérom. S odvolaním sa na vysokopostavený "európsky zdroj" o tom v piatok informoval britský denník The Times.

Podľa správy je najmenej 25 európskych vlád pripravených schváliť Británii ďalší odklad vystúpenia aj napriek vyhláseniam väčšiny britských premiérskych kandidátov, že ich krajina odíde z EÚ 31. októbra tohto roka s dohodou alebo bez nej.

Väčšina európskych vlád sa totiž domnieva, že budúci britský premiér, ktorého meno by malo byť známe koncom júla, bude potrebovať dodatočný čas na druhé referendum o brexite, ktoré by prelomilo patovú situáciu v britskom parlamente. Konečný termín vystúpenia z Únie by tak podľa očakávaní mohol byť stanovený až na jar budúceho roka.

„Nepáči sa nám to, ale poskytneme im ďalší odklad. Napokon nikto nechce byť vnímaný ako ten, kto to ukončí,“ povedal zdroj pre The Times.

Farageovu stranu v doplňovacích voľbách v Peterboroughu porazili labouristi

Spojené kráľovstvo malo pôvodne vystúpiť z EÚ 29. marca tohto roka. S lídrami Únie sa však Londýn dohodol, že brexit môže odložiť do 31. októbra. Vyžiadala si to britská premiérka Theresa Mayová preto, lebo sa jej nedarilo v britskom parlamente presadiť dohodu o vystúpení, ktorú vyrokovala s EÚ.

Mayová napokon pod tlakom v máji oznámila, že odstúpi z funkcie šéfky Konzervatívnej strany 7. júna. V úrade premiérky zostane, kým si strana nezvolí nového lídra, ktorý sa stane aj novým predsedom vlády. Výsledky procesu voľby nového predsedu konzervatívcov sa očakávajú v týždni začínajúcom sa 22. júla.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba