Jednou vetou

Van der Bellen a Porošenko sa vyslovili za implementáciu minskej dohody

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Za úplnú realizáciu obsahu minskej mierovej dohody v praxi sa vo štvrtok vyslovili vo Viedni rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a najvyšší ukrajinský predstaviteľ Petro Porošenko, ktorý zavítal do metropoly alpskej republiky.

Obe strany vyjadrili spokojnosť s pozitívnym vývojom bilaterálnych rakúsko-ukrajinských vzťahov.
Najvyšší rakúsky predstaviteľ spoločne so šéfkou rakúskej diplomacie Karin Kneisslovou navštívi už v marci na pozvanie ukrajinského prezidenta túto postsovietskú republiku.

Van der Bellen pripomenul, že jeho krajina patrila medzi prvé, ktoré uznali nezávislosť Ukrajiny, a dodal, že odvtedy sa vzájomné vzťahy v ekonomickej, politickej, ale aj kultúrnej oblasti rozvíjajú veľmi dobre. Rakúsko je šiestym najväčším investorom na Ukrajine a rakúske firmy zamestnávajú v tejto krajine viac ako 30.000 ľudí. Napriek tomu jestvuje značný potenciál na ďalšie zlepšenie spolupráce, zdôraznil hostiteľ.

Porošenko sa zúčastní Operného plesu

Porošenko podčiarkol, že je veľmi vďačný Rakúsku za podporu uplatňovania sankcií voči Rusku až do úplnej implementácie minskej dohody, ale aj za lekársku starostlivosť poskytovanú zraneným bojovníkom. Van der Bellen ubezpečil, že sa na postoji Rakúska voči sankciám nič nezmení, ak nedôjde k zmenám na východe Ukrajiny a na polostrove Krym.

Ukrajinský prezident vyjadril i podporu zámeru Rakúska posudzovať jeho krajinu v budúcnosti ako bezpečnú krajinu pôvodu. V Rakúsku požiadalo vlani, ako vyplýva z údajov tamojšieho rezortu vnútra, o udelenie azylu 484 žiadateľov z Ukrajiny, čo bol medziročný nárast oproti roku 2016 o 110 osôb. Medzinárodnú ochranu však Rakúsko poskytlo iba štyrom percentám ukrajinských žiadateľov, ktorí sú deviatou najpočetnejšou skupinou medzi cudzincami hľadajúcimi útočisko v alpskej republike. Vyplýva to z informácií tlačovej agentúry APA.

Petro Porošenko, ktorý sa vo štvrtok večer zúčastní na vrchole viedenskej plesovej sezóny – Opernom plese -, mal ešte predtým v programe stretnutia s ďalšími dvoma najvyššími ústavnými činiteľmi Rakúska – spolkovým kancelárom Sebastianom Kurzom a predsedom parlamentu Wolfgangom Sobotkom.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Grécko sa vracia do normálu. Toto všetko tam začína fungovať