Jednou vetou

Van der Bellen: Musíme zostať ostražití aj 80 rokov po ovládnutí nacistami

Rakúsky prezident Alexander van der Bellen a rakúsky kancelár Sebastian Kurz

foto: TASR/AP

Rakúšania musia ostať ostražití, aby vedeli odhaliť deštruktívne politické sily, aj keď odvtedy, ako sa ich krajina pripojila k nacistickému Nemecku, uplynulo už 80 rokov. Vyhlásil to v pondelok rakúsky prezident Alexander Van der Bellen na oficiálnej ceremónii pripomínajúcej anšlus - pripojenie Rakúska k Nemecku z 12. marca 1938.

Podľa neho si treba zobrať z tejto udalosti rázne ponaučenie. Napríklad poznatok, že demokracie môžu byť zraniteľné populizmom, že diskriminácia vedie k neľudskému zaobchádzaniu s inými a že je dôležité „pozdvihnúť hlas“, uviedol Van der Bellen.

„Nemecký Wehrmacht prišiel cez noc. Ale pohŕdanie ľudskými právami a demokraciou neprišli za jedinú noc,“ dodal s narážkou na antisemitizmus a pronacistické nálady, ktoré boli prítomné v Rakúsku aj pred rokom 1938.

Nesmieme zabudnúť na čiernu kapitolu

Rakúska pravicová vláda ohlásila plán na vybudovanie nového pamätníka holokaustu. Vláda zamýšľa postaviť múr vo Viedni s menami viac ako 65.000 rakúskych Židov, ktorí zahynuli počas vlády nacistov. „Nesmieme zabudnúť na túto čiernu kapitolu v našich dejinách,“ uviedol vo vyhlásení kancelár Sebastian Kurz.

Agentúra DPA pripomína, že jeho vláda je pod zvýšeným dohľadom v súvislosti s tým, ako sa vyrovnáva s minulosťou krajiny, keďže v koalícii je aj krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Predseda židovskej náboženskej obce v Rakúsku Oskar Deutsch uviedol, že nemá nič voči novému pamätníku, ale jasne dal najavo, že vidí väčšie problémy než potrebu múru s menami obetí.

„Vybudovanie ďalšieho pamätníka holokaustu nesmie zatieniť fakt, že v skutočnosti máme vo vláde extrémistické krajne pravicové spolky, ktoré sú súčasťou FPÖ. Tieto spolky vynašli rasistický antisemitizmus, oslavovali anšlus a smútili nad oslobodením (Rakúska) v roku 1945 ako nad porážkou,“ konštatoval Deutsch pre denník Kronen Zeitung.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí