Van der Bellen: Myšlienky Pražskej jari viedli po 20 rokoch k dejinnému zvratu

Rakúsky prezident Alexander van der Bellen a rakúsky kancelár Sebastian Kurz

foto: TASR/AP

Aj najvyšší rakúski ústavní činitelia si v utorok pripomenuli 5O. výročie násilného potlačenia obrodného procesu v bývalom Československu a obete invázie vojsk piatich krajín niekdajšej Varšavskej zmluvy.

Rakúsky spolkový prezident Alexander Van der Bellen konštatoval, že víťazstvo ideí Pražskej jari o 20 rokov neskôr ukázalo, že sa „oplatí bojovať za slobodu a základné európske hodnoty“. Hlava alpskej republiky súčasne pripomenula, že Československo sa pred polstoročím na obdobie jednej jari prihlásilo späť do slobodnej Európy, aby tento experiment napokon brutálne potlačila sila.

Minúta po minúte: Pred 50 rokmi začalo vojenské obsadzovanie Československa

Myšlienky Pražskej jari však žili ďalej a o 20 rokov neskôr viedli k zvratu v dejinách starého kontinentu, poznamenal Van der Bellen a dodal, že pre Rakúsko bol vstup armád piatich krajín Varšavskej zmluvy do Československa zaťažkávajúcou skúškou politiky neutrality. Rakúske obyvateľstvo prijalo a postaralo sa akoby samozrejme o tisícky utečencov, pripomenul podľa tlačovej agentúry APA.

21. august 1968: Deň, keď sa skončila nádej na socializmus s ľudskou tvárou

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz si pripomenul obete invázie do Československa, ako aj tých, ktorí museli opustiť vlasť. „Udalosti z roku 1968 sú aj varovaním, že demokracia a sloboda prejavu v Európe potrebujú aj v súčasnosti našu aktívnu ochranu,“ zdôraznil šéf rakúskej spolkovej vlády.

Môže vás zaujímať

Pompeo naďalej povedie rozhovory so Severnou Kóreou