Jednou vetou

Vatikán začne vnútorné vyšetrovanie prípadu kardinála Pella

Vatikán

foto: TASR/AP

Hovorca Vatikánu v stredu oznámil, že Svätá stolica začne vnútorné vyšetrovanie v súvislosti s austrálskym kardinálom Georgeom Pellom odsúdeným za pohlavné zneužitie a obťažovanie dvoch neplnoletých chlapcov. Informovala o tom agentúra AFP.

Prípadu sa bude venovať Kongregácia pre náuku viery podľa postupu a v časovom období stanovenom kánonickým právom, oznámil vo vyhlásení hovorca Vatikánu Alessandro Gisotti.

Pápež označil kňazov zneužívajúcich deti za „nástroj satana“

Pella zároveň zbavili funkcie vatikánskeho „ministra financií“, ktorú zastával od roku 2014, dodal Gisotti. Vyšetrovanie môže viesť k cirkevnému súdu a kardinál môže byť zbavený kňazstva.

Kardinála vzali v stredu po predbežnom vypočutí do väzby, kde ostane až do 13. marca, kedy majú oznámiť výšku trestu. Hrozí mu trest až 50 rokov väzenia.

V súčasnosti 77-ročný Pell sa uvedených priestupkov dopustil v 90. rokoch na chlapcoch, ktorí spievali v zbore v Katedrále sv. Patrika v Melbourne. Obete mali vtedy 12 a 13 rokov. Kardinál obvinenia zo zneužívania vytrvalo odmieta a voči usvedčujúcemu verdiktu sa odvolal.

Pell bol svojho času jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka a je najvyššie postaveným predstaviteľom Vatikánu odsúdeným za sexuálne delikty, pripomína AFP.

Pápež zverejnil zoznam s 21 bodmi na boj proti pedofílii

Pápež František minulý týždeň zbavil kňazstva bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka v súvislosti s obvineniami, že pred 50 rokmi sexuálne zneužíval tínedžera. Ide o prvého kardinála vylúčeného z kléru za sexuálne zneužívanie, poznamenala vtedy agentúra AFP.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Grécko sa vracia do normálu. Toto všetko tam začína fungovať