Jednou vetou

Vďaka medzinárodnej spolupráci rozbili organizovanú skupinu prevádzačov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

O zadržaní deviatich rumunských občanov podozrivých z prevádzačstva a vytvorenia zločineckej skupiny, ako aj sledovaní ich predpokladaného komplica úradmi informovala v utorok rumunská prokuratúra pre boj s organizovaným zločinom a proti terorizmu (DIICOT).

Už skôr priniesol Eurojust, koordinujúci spoluprácu orgánov prokuratúr členských štátov Európskej únie, správu o tom, že pri medzinárodne koordinovanej akcii na rakúskom území došlo k zadržaniu podozrivého občana Pakistanu.

Operácia proti prevádzačom bola výsledkom spolupráce rumunských, rakúskych a slovinských orgánov, popri zadržaniach boli jej súčasťou aj domové prehliadky, a to v štyroch rumunských župách – v celkove 18 lokalitách, ako aj na piatich miestach Rakúska.

Podľa vyšetrovateľov jestvuje dôvodné podozrenie, že zadržaný občan Pakistanu a jeden z Rumunov zorganizovali najmenej 15-člennú zločineckú skupinu, ktorá v období február-leto 2017 previedla alebo sa pokúsila previesť z Bulharska, Srbska a Cypru množstvo ilegálnych prisťahovalcov cez rumunsko-maďarskú štátnu hranicu s cieľom dostať ich cez Rakúsko ďalej do Nemecka, Talianska alebo Slovinska.

DIICOT sa zmieňuje o šiestich skupinách zadržaných v období marec-máj 2017 v Rakúsku, Maďarsku, respektíve Rumunsku, ktorých cesty pripravil práve teraz odhalený gang.

Z komuniké rumunskej špecializovanej prokuratúry ďalej vyplýva, že prevádzači sú dôvodne podozriví aj z podplatenia viacerých príslušníkov pohraničnej stráže pracujúcich na rumunsko-maďarskom hraničnom priechode Nagylak. Nie je však jasné, či niekto z nich figuruje medzi deviatimi zadržanými.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia