Jednou vetou

Vdovu po Miloševičovi odsúdili na rok väzenia za zneužitie právomocí

Bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič s členmi bezpečnostnej stráže

foto: TASR/AP

Na jeden rok väzenia odsúdil v stredu srbský súd vdovu po bývalom juhoslovanskom a srbskom prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi za zneužitie právomocí, informuje agentúra AP.

Vyšší súd v Belehrade odsúdil Mirjanu Markovičovú 15 rokov po tom, čo po zvrhnutí svojho manžela ušla do Ruska. Zneužitia právomocí sa podľa verdiktu dopustila v roku 2000 v súvislosti s nelegálnym prideľovaním štátnych bytov.

Srbsko na ňu v roku 2005 vydalo medzinárodný zatykač, ktorý je stále v platnosti. Predstavitelia ruskej generálnej prokuratúry v roku 2010 uviedli, že Markovičová má v Rusku štatút politického utečenca a preto ju nemôžu vydať do Srbska, informuje srbský spravodajský server RTS.

(článok pokračuje pod fotografiou)

Na archívnej snímke z 28. novembra 2000 je Mirjana Markovičová, vdova po bývalom juhoslovanskom a srbskom prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi. Foto: TASR/AP

Markovičovú tiež žiadali, aby vypovedala v súvislosti s vraždami politických oponentov svojho manžela počas jeho autokratickej vlády v 90. rokoch minulého storočia.

Miloševiča zvrhli v roku 2000. Zomrel v roku 2006 vo väzenskej cele vtedajšieho Medzinárodného trestného tribunálu (ICTY) v Haagu počas procesu, kde čelil obvineniam z genocídy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia