Jednou vetou

Vedenie SPD požaduje od Merkelovej odvolanie Maassena

Andrea Nahlesová

foto: TASR/AP

Vedenie Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) požaduje od kancelárky Angely Merkelovej, aby sa postarala o odvolanie prezidenta Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hansa-Georga Maassena z funkcie v súvislosti s jeho vyjadreniami o proticudzineckých výtržnostiach v meste Chemnitz. Ide tak o ďalšiu "skúšku" pre tzv. veľkú koalíciu, ktorú tvorí SPD spolu s Merkelovej Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a Kresťanskosociálnou úniou (CSU).

„Pre stranícke vedenie SPD je úplne jasné, že Maassen musí odísť. Merkelová musí teraz konať,“ povedal vo štvrtok generálny tajomník sociálnych demokratov Lars Klingbeil, ktorého citovala agentúra DPA.

Maassen vysvetľoval v Bundestagu svoje výroky ohľadom Chemnitzu

Predsedníčka SPD Andrea Nahlesová ešte v pondelok vyzvala Maassena, aby predložil jednoznačné dôkazy, ktoré by podporili jeho kontroverzné výroky v rozhovore pre denník Bild. „Ak toho nebude schopný, potom je jeho pôsobenie vo funkcii ďalej neúnosné,“ povedala.

Maassen v uvedenom rozhovore spochybnil autentickosť videozáznamu, ktorý má zachytávať jednu zo „štvaníc“ na cudzincov v Chemnitzi po augustovej vražde pripisovanej imigrantom. Neskôr tieto vyjadrenia korigoval a v stredu predstúpil v tejto súvislosti pred členov výboru Spolkového snemu pre vnútro. Konzervatívne krídlo bloku CDU/CSU pritom podporilo jeho zotrvanie na čele BfV. Dôveru Maassenovi vyjadril v stredu aj minister vnútra Horst Seehofer.

Výtržnosti po vražde v Chemnitzi poškodili povesť Nemecka vo svete

Maassen okrem iného protirečil Merkelovej v tom, že by sa v Chemnitzi odohrali proticudzinecké „štvanice“. Nevôľu SPD vyvolali tiež jeho opakované stretnutia so zástupcami pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Ešte vo štvrtok popoludní sa má v súvislosti s najnovším sporom vo vládnucej koalícii uskutočniť stretnutie trojice šéfov jednotlivých strán – Merkelovej, Nahlesovej a Seehofera.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre