Jednou vetou

Veliteľ sudánskych vzbúrencov nariadil trojmesačné zastavenie násilností

Demonštranti sa zhromažďujú 12. apríla 2019 v Chartúme. Davy Sudáncov mávajúcich vlajkami oslavovali v piatok neskoro večer v uliciach hlavného mesta Chartúm po tom, ako minister obrany Awad ibn Auf oznámil, že odstupuje z čela vojenskej rady, ktorá len v predošlý deň prevzala vedenie krajiny po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra armádou.

foto: TASR/AP

Vodca sudánskych vzbúrencov nariadil v stredu trojmesačné zastavenie násilností v regiónoch Modrý Níl a Južný Kurdufán. Informovala o tom agentúra AFP.

„Na znak dobrej vôle… aby som umožnil okamžité odovzdanie moci civilistom, ja, veliteľ Sudánskeho ľudového oslobodzovacieho hnutia-Sever (SPLM-N), vyhlasujem na tri mesiace, teda do 31. júla 2019, zastavenie násilností vo všetkých oblastiach, ktoré táto organizácia ovláda,“ uvádza sa vo vyhlásení veliteľa SPLM-N Abdulazíza Híla.

Aktivisti za klimatickú zmenu už tretí deň obmedzujú dopravu v Londýne

Sudánska armáda po niekoľkých mesiacoch masových protestov 11. apríla zosadila a zatkla dlhoročného prezidenta Umara Bašíra. Sudánski generáli teraz vyjednávajú s opozíciou o vytvorení prechodnej vlády.

V Chartúme naďalej pokračujú protesty, ktorých účastníci požadujú, aby vojenskí lídri „okamžite“ odovzdali moc civilnej vláde, ktorá vydá Bašíra spravodlivosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia